Hava ulaşımında çalışanlarda uzun süre ayakta kalmanın ayak morfolojisine etkisi
The effect of long-standing time on foot morphology in the air transportation
- Tez No: 409613
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada; ayakta uzun süre çalışanlarda ofis ortamında oturarak çalışanlara göre vücut ağırlığının ayağın kubbemsi yapısı ve şeklini bozacağı hipotezine dayanarak, ayakta uzun süre kalmanın ayak morfolojisine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda havayollarında çalışan ve çalışma saatlerinin büyük bir bölümünü ayakta geçiren 21-43 yaş arası 42 kişilik (17 erkek, 25 kadın) kabin memuru populasyonunda ve kontrol grubu olarak da 20-55 yaş arası 35 kişilik (17 erkek, 18 kadın) Adana Havalimanı'ndaki ofis çalışanı populasyonunda ayak ölçümleri yapılmıştır. Demografik özellikler ile ilgili bilgi alınıp, ayakta deformasyon olup olmadığına bakılmıştır. Kilo, boy ve alt ekstremite uzunluğu ile ilgili ölçümler yapıldıktan sonra mezura ve antropometrik set kullanılarak ayak ile ilgili ölçümlere geçilmiştir. Bu ölçümler; ayak ve segmentlerinin uzunluk, genişlik, yükseklik ve çevresi ile ilgili ölçümlerdir. İstatistiksel analizler için SPSS 17.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to investigate the effect of the long-standing time on foot structure, based on the hypothesis that the work at standing position for long time cause the deformations in the shape and dome structure of the foot comparing with work at sitting position for a long time. Foot measurements were obtained from 42 flight attendant (17 male, 25 female) aged between 21-43 years which spends most of their working time by standing. Control group contained 35 employees (17 male, 18 female) aged between 20-55 years who works in the office conditions at Adana Airport. After weight, height and lower limb height were measured, the foot measurements were performed by using tape measure and anthropometric set. These measurements were length, breadth, height and circumference of foot and foot segments. SPSS 17.0 proramme were used for statistical analysis.