Voleybol sporunda 2008 yılında file temas kuralında yapılan değişikliklerin oyun ve oyuncular üzerindeki etkilerinin nicel ve nitel analizi
Quantitative and qualitative analysis of effects of rule changes in 2008 that are related to net contact on game and players in Volleyball
  1. Tez No: 409629
  2. Yazar: EREN ULUÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, FIVB tarafından 2008 yılında oyuncuların file ile temasını düzenleyen kurallarda yapılan değişikliğin oyun ve oyuncular üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada uygulandığı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel Boyutta“Nedensel Karşılaştırma Yöntemi”kullanılmış ve farklı kategorilerde toplam 425 set analizi yapılmıştır. Nitel Bölümde ise 16 sporcu, 12 antrenör ve 5 hakemle görüşmeler yapılmıştır. Sosyal medyadan 7 farklı kaynaktan ve 29 ülkenden 134 kişinin görüşleri alınmıştır. Nicel verilerin analizde SPSS16 programında Bağımsız Gruplarda t Testi“ ve Mann-Whitney U Testi”kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde NVIVO10.0 programıyla kodlama ve temalandırma işlemleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the rule changes by FIVB allowing for net contact except for the upper band in 2008 on the game and players. Mixed methods research that combines quantitative and qualitative research methods was used in the current study. Causal comparative method was used in the study and 425 sets were analyzed from various levels. The researcher interviewed with 16 athletes, 12 coaches and 5 referees in the qualitative section of the study. Social media contents were collected from 7 different web sources and 134 persons from 29 countries attended the study.“Independent Samples t Test”and Mann Whitney U Test“ were used by SPSS in the quantitative section of the study. Coding and node creating process were applied by NVIVO10.0 in the qualitative section of the study.