Kuduz hastalığında laboratuvar teşhisinde Floresan Antikor Tekniği (FAT) ve Rapid Rabies Enzyme Immuno Diagnosis (RREID) testlerinin karşılaştırılması
Comparison of Fluorescence Antibody Technique and Rapid Rabies Enzyme Immunodiagnosis tests in laboratory diagnosis of rabies
- Tez No: 40966
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ AKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
42 6. ÖZET Kuduz hastalığının laboratuvar teşhisinde floresan antikor tekniği ve rapid rabies enzyme immuno diagnosis testlerinin karşılaştırılması. Bu araştırmada T.K.I.B. Etlik Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsü Kuduz Teşhis Laboratuvarına gönderilen materyallerde, kuduzun teşhisinde kul lanılan laboratuvar yöntemlerinden FAT ile RREID tekniklerinin karşılaştırmalı olarak çalışması ve RREID testinin Türkiye'de uygulanabilirliği araştırıldı. Çevre il ve ilçelerden 14 farklı hayvan türüne ait 412 adet numune test edildi. Her iki teknikle test edilen bu 412 adet beyin numunesinin 35'i pozitif, 359'u negatif sonuç verdi. FAT ile pozitif sonuç veren 8 numune, RREID ile negatif sonuç vermiştir. FAT ile negatif sonuç veren 10 numune RREID ile pozitif sonuç yermiştir. 394 numune gerek FAT, gerekse de RREID testlerinde benzer sonuç vermiştir. Yapılan değerlendirme ile hef iki test arasındaki uygunluğun % 95,6 olduğu saptandı. Araştırmada RREID testinin FAT kadar duyarlı ve spesifik bir test olduğu, ayrıca ülkemizde de kuduzun laboratuvar teşhisinde kolaylıkla uygulanalabilir nitelikte bulunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
43 7.İNGİÜZCE ÖZET (SUMMARY) Comparison of fluorescence antibody technique and rapid rabies enzyme immunodiagnosis tests in laboratory diagnosis of rabies. In this study, comparative application of FAT and RREID techniques which have been used for laboratory diagnosis of rabies in the material submitted to Etlik Animal Diseases Research Institute, Rabies Diagnosis Laboratory and the feasibility of application of RREID test in Türkiye were investigated. 412 specimens from 14 different animal species from near by counties were tested. Of these 412 brain specimens tested by both techniques, 35 positives and 359 negatives were found. 8 specimens positive in FAT were found negative in RREID. 10 specimens negative in FAT were positive in RREID. 394 specimens gave similar results in both FAT and RREID test. Correlation between the two tests were found 95,6 % after the evaluation of results. It was shown in this investigation that RREID test was as sensitive and specific as FAT and efficiently applicable in laboratory diagnosis of rabies in Tür kiye.