Candida Albicans'a karşı Flukonazol'ün insan polimorf nüveli lökosit fonksiyonları üzerine in vivo etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 40967
  2. Yazar: ÜMRAN SOYOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, flukonazol'ün insan PNL fonksiyonları (aderens, kemotaksi, süperoksit anyonu oluşumu ve Candida albicans 'in hücre içi ölümü) üzerine etkisi in vivo da araştırılmıştır. Sağlıklı gönüllülere oral 300 mg flukonazol uygulandıktan iki saat sonra doruk plazma konsantrasyonu 12.5 ug/ml olarak bulunmuştur. Flukonazol'ün PNL'lerin aderensı üzerine etkisi Lowry protein yöntemi ile tayin edilmiştir. 300 mg flukonazol dozu öncesi ve sonrası protein konsantrasyonu sırası ile 44.28 ± 5.73 ug/ml ve 45. 18 ± 5.58 ug/ml olarak bulunmuştur. Flukonazol'ün PNL'lerin kemotaksisi üzerine etkisi Nelson'un agaroz altı yöntemi ile ölçülmüştür. Flukonazol (300 mg/oral) doz öncesi ve sonrası, PNL'lerin kemotaktık faktöre doğru göç farkları sırası ile 1.80 ± 0.08mm ve 1.88 ± 0.07 mm olarak bulunmuştur. PNL 'ler tarafından oluşturulan süperoksit anyonu, flukonazol (300 mg/oral) doz öncesi ve sonrası, sırası ile 12.52 ± 1.346 nmol/106 PNL/30 dakika vel2.83 ± 1.038 nmol/106 PNL/30 dakika olarak bulunmuştur. Flukonazol'ün PNL 'ler tarafından Candida albicans' m hücre içi ölümü üzerine etkisi, patlatılan PNL'lerden maya hücrelerinin salınmasından sonra canlı koloni sayımı ile tayin edilmiştir. 57Flukonazol (300 mg/oral) in vitro koşullarda, PNL'ler tarafından Candida albicans' m hücre içi ölümünü otuzuncu ve doksanıncı dakikalarda, in vivo koşullara göre daha çok artırmıştır. Doksanıncı dakikadaki in vıtro etki ise doz öncesine göre anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak in vitro ve in vivo deneyler arasında bir uyum görülmemiştir. Flukonazol (300 mg/oral) uygulandıktan sonra, PNL'lerin aderensinı anlamlı olarak artırmış, fakat kemotaksi ve PNL'ler tarafından oluşturulan süperoksit anyonu oluşumunu etkilememiştir. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of fluconazole on human PMN functions (adherence, chemotaxis, superoxide production and intracellular killing of Candida albicans ) was investigated in vivo. The peak plasma concentration of 12.5 ug/ml was reached in vivo in two hours after the administration of 300 mg fluconazole to healthy volunteers. The effect of fluconazole on adherence of PMNs was determined by Lowry's protein method. The protein concentration before treatment and after 300 mg fluconazole dose were found to be 44.28 ± 5.73 ug/ml and 45. 18 ± 5.58 jig/ml respectively. The effect of fluconazole on chemotaxis of PMNs was measured by Nelson's under agarose method. The migration distance of PMNs towards the chemotactic factor before treatment and after the administration of 300 mg fluconazole were found to be 1.80 ±0.08 mm and 1.88±0.07 mm respectively. The superoxide production of PMNs before treatment and after the administration of 300 mg fluconazole were found as 12.52 ± 1.346 nmol/106 PMN/30 min. and 12.83 ± 1.038 nmol/106 PMN/30 min. respectively. 59The effect of fluconazole on intracellular killing of Candida albicans by PMNs was determined by viable colony count, after release of yeast cells from distrupted neutrophils. Fluconazole (300 mg/per os) increased the PMN's killing of Candida albicans 30th and 90th min. of exposure in vitro, compared to in vivo conditions. The in vitro effect at 90th min. of exposure was not found significant compared to that of pretreatment. Finally, between in vitro and in vivo tests no correlation was found. The adherence of PMNs after the administration of 300 mg fluconazole was significantly enhanced, whereas, chemotaxis, as well as superoxide production of PMNs were not affected. 60