Dudak damak yarığı anomalisine sahip çocuklarda ekspansiyon ve yüz maskesi aygıtı ile yapılan tedavi sonrasında hava yollarında meydana gelen değişikliklerin üç boyutlu olarak değerlendirilmesi
Three dimensional evaluation of the upper airway after expansion and face mask treatment in unilateral cleft lip and palate children
  1. Tez No: 409666
  2. Yazar: FULYA MERVE YAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamızın amacı tek taraflı dudak damak yarığına sahip, hafif veya orta şiddette maksiller retrüzyonu ve Sınıf III malokluzyonu bulunan olguların ekspansiyon ve yüz maskesi ile erken dönem tedavisi sonrasında iskeletsel ve dişsel yapılarda meydana gelen değişiklikleri belirlemek ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi değerlendirmeleri ile üst hava yollarına olan etkileri üç boyutlu olarak incelemektir. Bu amaçla yaş ortalaması 9 yıl 2 ay olan tek taraflı dudak damak yarığına sahip 19 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalarda, Quad Helix apareyi ile maksiller ekspansiyon sağlandıktan sonra, yüz maskesi uygulanmıştır. Tedavi öncesinde ve sonrasında, bireylerden ağız dışı ve ağız içi fotoğraflar, alçı modeller ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kayıtları alınmıştır. Bunlara ilave olarak palatal fistül değerlendirmesi ve Goslon skorlaması yapılmıştır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kayıtlarından elde edilen safalometrik görüntüler üzerinde yapılan lateral sefalometrik analizi sonucunda maksillada protraksiyon, mandibulada aşağı geri rotasyon, maksiller kesici dişlerde belirgin labiyale eğilme, mandibuler kesici dişlerde hafifçe dikleşme ve yüzün vertikal boyutunda artış saptanmıştır. Faringeal hava yolunun üç boyutlu değerlendirmesi sonucunda ise nazofaringeal ve total hava yolu hacminde artış belirlenirken, orofaringeal hava yolu hacminde anlamlı bir değişiklik bulunmamıştır. Hava yolunun minimal aksiyel kesit alınında da anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Total ortopedik tedavi ortalama 13 ay sürmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this present study is to evaluate the changes in dentofacial structures and upper airway by using cone beam computed tomography following early treatment via expansion and face mask in unilateral cleft lip and palate children who had mild or moderate maxillary retrusion and Class III malocclusion. For this purpose, 19 patients (with a mean age of 9,2 years) with complete unilateral cleft lip and palate were included in our study. After the completion of maxillary expansion via Quad Helix, face mask treatment started. Extraoral and intraoral photographs, dental casts and cone beam computed tomography (CBCT) scans were obtained at the beginning of the treatment and after maxillary protraction. Additionaly, palatal fistula classification and Goslon score assessment had been made. Lateral cephalometric analysis made on cephalometric images derived from CBCT scan demonstrated that the maxilla displaced forward, the mandible rotated downward and backward, maxillary incisors were markedly protruded, mandibular incisors were slightly retruded and vertical dimension of the face was increased. As a result of three dimensional evaluation of the airway, nasopharyngeal and total volume of the airway increased significantly, but oropharyngeal airway volume remained unchanged. There was no significant change in minimum axial cross-sectional area. Total duration of orthopedic treatment was 13 months.