Dudak damak yarıklı hastalarda nazoalveoler şekı̇llendı̇rmenı̇n nazolabı̇al, alveoler ve palatal bölgeye etkı̇lerı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of effects of nasoalveolar molding on the nazolabial, alveolar and palatal area in infants with complete unilateral cleft lip and palate
  1. Tez No: 838241
  2. Yazar: EREN KÜBRA CELEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER GÜNDÜZ ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİLE ORUÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, unilateral tek taraflı dudak damak yarıklı (UTDDY) yenidoğanlarda nazoalveoler şekillendirme (NAŞ) tedavisi sonrası oluşan nazolabial, alveoler ve palatal bölgede değişikliklerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın materyali, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilimdalı kliniğine başvuran UTDDY'li yenioğanların NAŞ tedavisi öncesi ve sonrası alçı model ve fotoğraf kayıtlarından oluşturulmuştur. Çalışmaya dahil edilen, 7'si erkek, 8'i kız toplamda 15, yenidoğanın tedavi öncesi ortalama yaşı 12,27 ± 7,29 gündür. Bireylerin ağız dışı-içi fotoğraf ve ağız içi alçı model kayıtları NAŞ öncesi (T0) ve NAŞ sonrası (T1) olarak değerlendirilmiştir. Bireylerin kayıtları Fiji ImageJ (2022, ABD) programı kullanılarak ölçülmüştür. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro Wilk testi ile test edilmiştir. Normal dağılan sayısal değişkenlerin iki bağımlı ölçümünün karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş t testi, normal dağılmayan sayısal değişkenlerin iki bağımlı ölçümünün karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the nasolabial, alveolar and palatal changes in infants with unilateral cleft lip and palate (UCLP) treated by nasoalveolar molding (NAM). Materials and Methods: The material of this study consists of newborns with UTDDY who applied to Dicle University Faculty of Dentistry Orthodontic clinic for treatment. Our study group consisted of 15 newborns with complete unilateral cleft lip and palate, 7 boys and 8 girls, with a mean age of 12.27 ± 7.29 days. Extraoral photographs and intraoral impression records of the infants were taken pre-NAM (T0) and post-NAM (T1). Linear and angular measurements of individuals were made by using the Fiji ImageJ (2022, USA) program. The conformity of the numerical variables to the normal distribution was tested with the Shaphiro Wilk test. Paired t-test was used to compare two dependent measures of normally distributed numerical variables, and Wilcoxon test was used to compare two dependent measures of non-normally distributed numerical variables.