İstanbul'da karakaplumbağaları ve kurbağalarda salmonella bakterilerinin sıklığının araştırılması
- Tez No: 40970
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEM ANĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmaca, istanbul'da insan için kaynak olabilecek karakaplumbağaları ve kurbağalarda Salmonella bakterilerinin sıklıCfi araştırılmış ve sonuçta sekiz kaplumbağanın ikisinde(%25) Salmonella serotipleri izole edilmiştir. Bunlardan bir tanesi dünya da ender olarak rastlanan, yurdumuzda ise ilk kez izole edilen Salmonella t&onangv (6,8:e,h:e,n,zl5), diğeri ise II. alttürde yer alan ve (41:zl0:l,2) antijen yapısına sahip bir Salmonella dır. Bu araştırmada 55 kurbağanın ise hiç birinden Salmonella susu izole edilememiştir. 47 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the frequency of Salmonella species in tortoises and frogs in Istanbul, which could be a source of infection for humans was investigated. Salmonella seroty pes were isolated in two of the eight tortoises (25 %). One of the isolated serotypes was Salmonella tscnangv (6, 8:e,h: e,n,zl5), which is a rarely isolated Salmonella serotype and was isolated for the first time in Turkey. The other serotype belonged to Salmonella subgroup II. and had the antigenic formula of (41: 210: 1.2). In this study Salmonella species was not isolated from any of the 55 frogs. 48