Tüberküloz tanısında ehrlich zıehl-neelsen, fluorokrom boyama yöntemleri ile bactec ve löwenstein-jensen kültür yöntemlerinin sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 40971
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KASIMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
- 105 - ÖZET İstanbul Tıp Fakültesi Mikoloji Bilim Dalı, tüberküloz labora- tuvarına gönderilen 346 klinik örnek, tüberküloz yönünden Ziehl- Neelsen-fluorokrom boyama, Bactec-IrJ kültür yöntemleri ile incelen miş ve fluorokrom yönteminin tanıdaki değeri araştırılmıştır. İncelenen 346 klinik örneğin 48 'inden (%13.8) pozitif kültür sonucu alınmış ve 48 kültür pozitif örneğin 20*si (%5.8) ZN; 24'ü (%7) FK boyama yöntemi ile de pozitif olarak bulunmuş; ZN yöntemin de kültür ile korelasyon %41.6; FK yönteminde %50 olarak belirlen miştir. Uyguİanan NAP idantifikasyon deneyi sonucunda 48 susun 42 'si (%87.5) M. tuberculosis kompleks, 6 'sı (%12,5) MOTT basilleri olarak tanımlanmıştır. M. tuberculosis kompleks suşlarının INH, etambutol, rifampin ve streptomisine karşı duyarlık deneyleri Bactec tekniği ile yapılmış ve bu suşlarm INH' a %85.7, etambutol ve rifampine %95.2, strepto misine %92.8 duyarlı olduğu belirlenmiş, multipl dirençli (MDR) suş oranı %7. olarak bulunmuştur'.
Özet (Çeviri)
- 106 - SUMMARY 346 specimens taken with tuberculosis clinical diagnosis were examined in Laboratory of Tuberculosis of Mycology Department of Istanbul Faculty of Medicine. Ziehl-Neelsen and' fluorochrome techniques were performed for microscopic examination, whereas Bactec and Lowenstein-Jensen media were used for culture. The value of fluorochrome technique was discussed. 48 of 346 clinical specimens (13..8%)were found to be positive in culture. 20 (5.8%) of these positive cultures were found positive also by Ziehl-Neelsen, 24 (7%) by fluorochrome acid-fast stain. Smear/culture correlation was 41.6% with Ziehl-Neelsen and 50% with fluorochrome procedure. Bactec NAP differentiation test was applied for Mycobacterium strains and the strains were identified as M. tuberculosis complex (M. tuberculosis, M.bovis, M.africanum, M. microti) and MOTT bacilli. 42 (87.5%) of 48 isolates were identified as M. tuberculosis comp lex and 6 (12.5%) were as MOTT bacilli. Antibiotic susceptibility tests were performed also by Bactec technique to M. tuberculosis complex strains and 8. %, 95.2%, 92.8% of the strains were found susceptible to INH, etambutol and rifampin, streptomycin respectively. The ratio of multipl drug resistant (MDR) strains were detected as 7 %.