Diyareli çocuklarda enterotoksijen escherichia coli suşlarının araştırılması
  1. Tez No: 40972
  2. Yazar: HANDAN KATRANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENGÜL DERBENTLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
- 69 - ÖZET Enterotoksijen E.coli (ETEC), süt çocuklarında diyareye neden olan bakteriyel etkenler arasında üst sıralarda yer alır. Bu suşlar stabil toksin (ST) veya labil toksin (LT) ya da her iki toksini birlikte oluştururlar. Bu toksinleri ve diğer virulans faktörleri ile, özellikle süt çocuklarında ve gelişmiş bir ülkeden gelişmekte olan ülkelere seyahat edenlerde, bulantı, karın krampla rı ve hafif ateş ile seyreden, bol sulu diyareye neden olurlar. Bu çalışmada diyareli 191 süt çocuğunun dışkı örneğinden izole edilen 200 E.coli susu ST ve LT oluşturma yönünden incelenmiş, ST ve LT'nin saptanması amacı ile ELISA ve lateks aglütinasyonu uygulanmıştır. ELISA ile saptanan pozitif sonuçlar bebek fındık faresi deneyi, lateks aglütinasyonu ile saptanan pozitif sonuçlar ise Vero hücrelerinde sitopatik etki ile doğrulanmıştır. ST ve LT oluşturan suşların CFA'leri mannoza dirençli hemaglütinasyon deneyleri ile araştırılmış, elde edilen yedi ETEC susundan birinin CFA/I ve tip I fimbriya, diğer iki ETEC susunun ise sadece tip 1 fimbriyaya sahip olduğu belirlenmiştir, özgül bağışık serumlarla yapılan lam aglütinasyonu ile LT oluşturan bir susun 0127, ikisinin 0128 serotipinden olduğu gösterilmiştir. Toksin oluşturan suşların disk difüzyon yöntemi ile yapılan duyarlılık deneyinde suşların tümünün sefuroksim, seftriakson, sefoperazon, sefotaksim, seftazidim, aztreonam, gentamisin, tobramisin, amikasin, netilmisin, kloramfenikol, ofloksasin, siprofloksasin, trimetoprim-sulfa- metoksazol, sefoperazon-sulbaktam ve imipeneme duyarlı olduğu bulunmuştur. İncelenen E.coli suşlarından %1'inin stabil toksin, %2.5'inin labil toksin oluşturduğu belirlenmiş, buna göre İstanbul'da süt çocuğu çağında görülen diyare olgularının %3. 7' sinin enterotoksijen E.coli etkenli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 70 SUMMARY ETEC strains are quite common as the causative agent of bacterial diarrhea in infants. They produce stable toxin or labile toxin or both. In infants and adults travelling from developed countries to the developing countries, most common symptoms are nausea, abdominal cramps and subfebrile fever plus watery diarrhea due to toxigenic effects and other virulence factors of ETEC strains. In this study we examined 200 E.coli isolates obtained from 191 infants, and observed their ST or LT productions, for this purpose we used ELISA and latex agglutination. Positive results of ELISA were confirmed by infant mouse assay and positive results of latex agglutination test were confirmed by cytopatic effects of the strains on Vero cell culture. CFA of the strains producing ST and LT were investigated with mannose resistant hemagglutination. Results of these experiments showed that among the 7 ETEC strains, there was just one strain possessing both CFA/I and type 1 fimbrias, and the other two ETEC strains had only type 1 fimbria. By using specific immun sera for agglutination on the slides we found that one strain producing LT was serotype 0127 and the other two strains producing LT were serotype 0128. In the antibiotic susceptibility tests of the toxigenic strains, disc diffusion technique was used and according to the test results these strains were found susceptible to cefuroxime, ceftriaxone, cefoperazone, cefotaxime, ceftazidime, aztreonam, gentamicin, tobramycin, amikacin, netilmicin, chloramphenicol, ofloxacin, ciprofloxacin, trimethoprim-sulfamethoxazole, cefopera- zone-sulbactam and imipenem. The rate of ST production was 1%; and LT production was 2.5% in the investigated E.coli strains. As a result, we found that 3.7% of the diarrhea cases among the infants in Istanbul were caused by ETEC.