Soğuk şekillendirmeye uygun yüksek akma dayanımlı sıcak haddelenmiş çeliklerde mikroyapı dayanım ilişkisinin incelenmesi
The relationship between microstructure and strength of hot rolled coil products made of high yield strength steels for cold forming
  1. Tez No: 409747
  2. Yazar: AYCAN ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DAĞLILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, soğuk şekillendirmeye uygun yüksek akma mukavemetli sıcak haddelenmiş çeliklerin (EN 10149-2, S550MC) , deformasyon oranları ile mekanik özellikleri arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Deneylerde kullanılan slab ebatları 225 mm*1255 mm*12000 mm'dir. Haddeleme şartlarında slab fırın çıkış sıcaklığı 1240°C, şerit giriş sıcaklığı 920°C, ikmal sıcaklığı 820°C, sarım sıcaklığı 540°C olarak belirlenmiştir. Deneylerde kullanılan çelik analizi verilen standartlara göre hazırlanmış olup, toplam Nb, Ti ve V miktarı %0,22 geçmeyecek şekilde kullanılmıştır. İncelemeler farklı deformasyon oranları için yapılmıştır. Hedeflenen akma mukavemeti en az 550 MPa, çekme mukavemeti 600-760 MPa ve uzama miktarı %14'tür. Standart, 8 mm'den kalın malzemeler için akma mukavemetinin 20 MPa daha düşük olmasına izin vermektedir. Yapılan çalışmalarda deformasyon oranı farkının malzemelerin mikroyapısını etkilediği, mikroyapının da malzeme mukavemetindeki farklılıklara neden olduğu görülmüştür. Malzemelerin deformasyon oranları ve mukavemeti arasındaki ilişki, kıyaslama, istatistiksel veri analizi gibi yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between rolling ratio and mechanical properties of hot rolled coil products made of high yield strength steels for cold forming (EN 10149-2, S550MC), was investigated. On experiments, slab dimensions were 225 mm*1255 mm* 12000 mm. As rolling conditions, furnace exit temperature of slab was 1240FM (Finishing Mill) entrance temperature was 920°C, FM exit temperature was 820°C, and coiling temperature was 540°C. The chemical compositions of the steel samples were prepared as standard and the sum of Nb, V and Ti allowed to be lower than 0,22%. For the experiments, different rolling ratios were used. The mechanical properties that we tried to reach were, yield strength minimum 550 MPa, tensile strength 600-760 MPa and elongation min 14%. According to EN standard for thicknesses higher than 8 mm the minimum yield strength can be 20 MPa lower. The change of mechanical properties related to rolling ratio differences and microstructures were searched. The study supports the inverse ratio between rolling and the strength both by comparison and statistical analysis.