Soğuk çekme işleminde malzemenin değişkenlere bağlı mekanik, kimyasal ve içyapı davranışlarının incelenmesi
Examination of material's variable dependent mechanical, chemical and microstructural behaviors in cold drawing process
  1. Tez No: 854057
  2. Yazar: MURAT ECE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DENKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Soğuk çekme; genellikle metal şekillendirme ve üretim süreçlerinde kullanılan bir ifadedir. Bu terim, bir metalin belirli bir şekilde şekillendirilmesi için ısı uygulamadan veya sıcak işleme tabi tutmadan gerçekleştirilen bir çekme işlemine işaret eder. Soğuk çekme genellikle metal tel, boru veya çubukların üretiminde kullanılır. Bu işlemde, metal malzeme genellikle oda sıcaklığında veya belirli bir düşük sıcaklıkta (soğuk çalışma sıcaklığı olarak adlandırılır) işlenir. Bu şekilde, malzemenin özellikleri ve dayanıklılığı daha iyi korunabilir. Bu yöntem, metalin çekilerek istenen boyuta ve şekle getirilmesine olanak tanır. Soğuk çekme işlemi genellikle çelik, bakır, alüminyum gibi metallerin işlenmesinde kullanılır. Metalin soğuk çekme işlemine tabi tutulması, daha yüksek mukavemet, düşük tolerans ve daha pürüzsüz yüzeyler elde edilmesini sağlar. Mekanik testler; soğuk çekme işlemi sırasında malzeme üzerinde çeşitli mekanik kuvvetler etki eder. Bu kuvvetler malzemenin çekme, akma, sertlik gibi mekanik özelliklerini etkiler. Özellikle çekme sırasında malzemenin gerilme, akma gerilmesi ve kopma gerilmesi gibi önemli mekanik özellikleri incelenir. Kimyasal testler; soğuk çekme işlemi, malzemenin kimyasal bileşimini değiştirmese de, yüzey özelliklerini etkileyebilir. Özellikle yüzeydeki oksit tabakasının incelmesi, kimyasal temizlik gibi faktörler, çekme işleminin kimyasal etkilerini oluşturabilir. İçyapısal davranışlar; Soğuk çekme işlemi, malzemenin içyapısını önemli ölçüde etkiler. Kristal yapı, tane boyutu, tane sınırları gibi içyapısal özellikler, çekme işlemi sonrasında değişebilir. Bu değişimler, malzemenin mukavemet, tokluk ve diğer mekanik özelliklerini etkiler. Metalografi gibi tekniklerle malzemenin içyapısı detaylı bir şekilde incelenebilir. Çekme işlemi sırasında uygulanan değişkenler, malzemenin davranışlarını belirler. Bu değişkenler arasında çekme oranı, çekme sıcaklığı, işleme hızı gibi faktörler bulunur. Bu değişkenlerin kontrol edilmesi, istenilen malzeme özelliklerini elde etmede kritik bir rol oynar. Sonuç olarak, soğuk çekme işlemi malzemenin mekanik, kimyasal ve içyapı davranışlarının analiz edilmesi, işlemin optimize edilmesi ve malzemenin istenen özelliklere sahip olması için önemlidir. Bu incelemeler, malzeme mühendislerinin daha dayanıklı, verimli ve uygun maliyetli ürünler geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Cold drawing is a term commonly used in metal shaping and manufacturing processes. This term refers to a drawing process where a metal is shaped without the application of heat or subjected to hot working. Cold drawing is typically employed in the production of metal wires, pipes, or rods. In this process, the metal material is often worked at room temperature or a specific low temperature known as the cold working temperature. Mechanical tests involve various mechanical forces acting on the material during the cold drawing process. These forces affect the mechanical properties of the material, such as tensile strength, yield strength, hardness, and more. Particularly during the pulling process, important mechanical properties of the material, such as tensile strength, yield strength, and fracture strength, are examined. Chemical tests; while the cold drawing process does not alter the chemical composition of the material, it can influence surface properties. Factors such as the thinning of the oxide layer on the surface and chemical cleaning can contribute to the chemical effects of the drawing process. Internal structural behaviors; The cold drawing process significantly influences the internal structure of the material. Internal structural features such as crystal structure, grain size, and grain boundaries can change after the drawing process. These alterations impact the material's strength, toughness, and other mechanical properties. The variables applied during the drawing process determine the behavior of the material. Among these variables are factors such as drawing ratio, drawing temperature, processing speed, and others. In conclusion, the cold drawing process is crucial for analyzing the mechanical, chemical, and internal structural behaviors of the material, optimizing the process, and ensuring that the material possesses the desired properties. These examinations can assist materials engineers in developing more durable, efficient, and cost-effective products.