Maya ve maya benzeri fungusların klasik yöntemler ve hazır kit sistemleri ile karşılaştırmalı identifikasyonu
  1. Tez No: 40977
  2. Yazar: AHMET GÖNLÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
VI. ÖZET Çalışmamızda 100 maya ve maya benzeri izolattan klasik yöntemler ile identifiye edilen 57 Candida albicans, 9 C. keyfr, 6 C. parapsilosis, 5 C. tropicalis, 3 C. krusei, 2 C. guillermondii, 13 Torulopsis glabrata, 3 Saccharomyces cerevisiae ve 2 Rhodotorula nıbra, üç ticari kit sistemi ile ayrı ayrı çalışıldı. Klasik yöntemler üe elde edilen sonuçlara göre; API 20 C % 89-100, API 20 C AUX % 67-100 ve API ID 32 C % 40-100 uyumlu bulunurken, doğru identifikasyon oranlan ise sırasıyla % 97, % 98 ve % 91 olarak saptandı. API 20 C ve API 20 C AUX'un, doğruluk ve uyum oranlan bakımından maya ve maya benzeri izolaüan en iyi identifiye edebilen ticari kit sistemleri olduğu belirlendi. 33
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY In this survey 100 yeast and yeast-like isolates identified both by classical metods and by 3 commercially available diagnostic kits for fungus. Among the isolates 57 Candida albicans, 9 C. kefyr, 6 C. parapsilosis, 5 C. tropicalis, 3 C. krusei, 2 C. guilliermondii, 13 Torulopsis glabrata, 3 Saccharomyces cerevisiae and 2 Rhodotorula rubra were identified. In comperative study for specificity and sensitivity of classical identification methods to the commercial ones were as follows; for API 20 C 89-100 %, 97 %, API 20 C AUX 67-100 %, 98 %, API ID 32 46-100 %, 91 % respectively. In conclusion, comperative studies imply that API 20 C and API 20 C AUX were the most specific and sensitive assay for idendification of yeast and yeast-like microorganisms. 34