Orman toprağından izole edilen Penicillium türleri üzerinde, morfolojik, koloniyal ve moleküler çalışmalar
Penicillium species which isolated from forest soils; Morphological, colonial and moleculer studies
  1. Tez No: 469082
  2. Yazar: TUĞBA KORUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada orman toprağından izole edilen Penicillium türlerinin, morfolojik, koloniyal ve moleküler yöntemlerle tespiti amaçlanmış ve Penicillium tür çeşitliliği incelenmiştir. Araştırma materyali olan orman toprağı Edirne Kent Ormanından 03. Ekim. 2015 tarihinde alınmıştır. Toprak örneği 10 cm derinden aseptik şartlarda alınmış olup, Penicillium türlerinin izolasyonu için Waksman'ın 'Toprağı Sulandırma Yöntemi' kullanılmıştır. Penicillium türlerinin morfolojik ve koloniyal tanımlanması amacıyla Pitt'in '' A Laboratory Guide to Common Penicillium Species (2000)“, ”The genus Penicillium and its teleomorphic states Eupenicillium and Talaromyces (1979)'', Samson ve Ark. 'Food and Indoor Fungi (2010)'' ve çeşitli makaleler esas alınmıştır. Mikrofungusların moleküler tanısı için hizmet satın alımı yapılmış olup, hizmet alınılan firma fungusların izolasyon işlemi için Bio-Speedy™ Fungal DNA İzolasyonu Kitini kullanmıştır. PCR kiti olarak ise Bio-SpeedyTM Maya ve Küf Real- Time PCR Hızlı Tespit Kiti kullanılmıştır. Elde edilen sekanslar gen bankası kullanılarak benzer sekanslarla BLAST analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda Penicillium cinsine ait 12 tür tanımlanmıştır. Bu türler; P. chrysogenum, P. citrinum, P. commune, P. manginii, P. ubiquetum, P. camemberti, P. sanguifluum, P. janczewskii, P. canescens, P. steckii, P. hirsutum, P. roseopurpureum' dur
Özet (Çeviri)
In this study the Penicillium species, which are isolated from forest soil, are aimed to be detected with morphologically, colonial and molecülar methods and Penicillium species diversity is studied. The forest soil sample was taken 10 cm deep under aseptic conditions and Waksman's ' Soil Dilution Method' was used fort he isolation of Penicillium species. Pitt's 'A Laboratory Guide to Common Penicillium Species (2000)“, ”The genus Penicillium and its teleomorphic states Eupenicillium and Talaromyces (1979)'', Samson and etc. 'Food and Indoor Fungi (2010), and various articles have been used for morphological and colonial identification of Penicillium species. The service was purchased fort he molecular diagnosis of microfngi and the company used the Bio-Speedy ™ Fungal DNA Isolation Kit for isolation of fungi. As PCR Kit, Bio-Speedy ™, Yeast and Mould Real- Time PCR Rapid detection kit was used. The obtained sequences were subjected to BLAST analysis similar sequences using the gene bank. Twelve species belonging to the genus Penicillium were identified as the result of the research. These species are P. chrysogenum, P. citrinum, P. commune, P. manginii, P. ubiquetum, P. camemberti, P. sanguifluum, P. janczewskii, P. canescens, P. steckii, P. hirsutum, P. roseopurpureum.