Gemilerin Ana Tahrik Sistemi Seçiminde Maliyet Etkisinin İncelenmesi
Analysis of cost efective on selection of ship's main drive sytsems
- Tez No: 409790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ALARÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gemiler, temel fonksiyonlarını ve kabiliyetlerini ana tahrik ve sevk sistemi ile yaparlar. Tahrik ve sevk sistemlerinin belirlenmesi, tasarlanması bu sebeple büyük önem arz etmektedir. Tahrik unsurunun en önemli parçası ana makinedir. Ana makine, jeneratör, dişli grupları ve diğer yardımcı ekipmanlarla üretilen mekanik veya elektriksel güç, şafta bağlı ya da şafta bağlı olmaksızın pervanelere ve iticilere iletilerek kontrol mekanizması oluşturulur. Bu şekilde sevk sistemimizi oluşturmuş oluruz. Günümüzde yaygın olarak kullanılan birkaç tahrik ve sevk sistemi mevcuttur. Bir gemide bu sistemlerden hangisinin kullanılmasının uygun olacağının belirlenmesi için ciddi bir mühendislik çalışmasının yapılması gerekmektedir. Tahrik sistemleri, gemilerin ömür boyu maliyetleri içerisinde en büyük maliyet bölümünü oluşturduklarından dolayı, hangi tahrik sisteminin ne kadarlık bir maliyete sahip olacağının analiz edilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, genel olarak tahrik ve sistemlerinin özelliklerini ve maliyetleri araştırılmıştır. Ana tahrik sistemlerinin maliyet kıyaslaması yapılmıştır. Sonuç olarak gemilerin tahrik sisteminin seçiminde maliyet etkisinin göz ardı edilemez bir etkiye sahip olduğu, bunu yanısıra ise seçim kriterinde başka parametrelerin de olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Ships are make the main basic functions and the ability by the drive and propulsion system. Because of this,dedication and design of drive and propulsion systema are very important. The most important part of propulsion system is main engine. Propulsion system generally consisting of main engine, generators, reduction gear, thruster, shaft and propeller. Currently, there is some of drive and populsion system for ships. It should be hard work engineering on deciding that which system is suitable for a ship. Because of drive and propulsions system are the most expensive cost in a ship's life cycle cost, it might be dedicated that which system's cost what would be. In this study, generally, main drive systems and it's cost be invastigated. Main drive systems are compared with each other for it's cost. Consequently, the cost impact can not be ignored in the choice of propulsion system for ships, in addition to the selection criteria it has been seen that there are other parameters.