Heterojen filolu araç rotalama probleminin meta sezgisel hibrit model ile çözümü
An application with metaheuristic hybrid models for heterogeneous fleet vehicle routing problem
- Tez No: 409795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV TAŞKIN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, belirli noktalardan süt toplayan heterojen araç filosuna sahip bir lojistik firmasının sabit ve değişken maliyetlerinin minimuma indirilmesi, farklı tiplerdeki araçların hangi noktaya atanacağını ve buna bağlı olarak da en uygun rotanın belirlenmesi amaçlanmıştır. Problemin çözümünde, öncelikle mevcut durum incelenerek, araç tipleri, kapasitesi ve sayısı, firmanın süt toplayacağı noktaların konumları ve bu noktaların birbirlerine olan uzaklıkları, noktalardan toplanacak sütün miktarı ve işletmenin toplam maliyeti gibi veriler elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler belirli kısıtlar altında sezgisel hibrit bir modele dökülerek, sonrasında yazılıma geçilmiş, Excel Makro programlamada optimum çözümler elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlarla firmanın mevcut durumu karşılaştırılmış ve iyileştirme yapıldığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, it is aimed to specify the lowering of the fixed and variable cost, the assingning points of different of vehicles and determining the most appropriate route of a logistics company with a heterogeneous fleet which is collecting milk from specific point. Primarily the current situation was researched and the data's like vehicle types, capacity and number of vehicles, the location of the point where the company collects the milk, the distance of the points from each other, the amount of milk which will be collected and the total cost of these operations have been archived to solve this problem. These archived data's were poured into a intuitive model under certain constraints and we obtained an optimal solution in Excel macro programming which guarantees the exact solutions. The obtained results were compared with the current status of the company and the improving was obtained.