Metaheuristic approaches for the vehicle routing problem in fast-moving consumer goods distribution
Hızlı tüketim malları dağıtımında araç rotalama problemi için metasezgisel yaklaşımlar
  1. Tez No: 1016964
  2. Yazar: KAHRAMAN BEKİR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SERDAR TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Hızlı tüketim malları dağıtımında günlük sevkiyat planlaması, mağaza kabul zaman pencereleri, çoklu sıcaklık gereksinimleri, araç ürün uygunluğu ve maksimum durak sayısı gibi operasyonel kısıtlar nedeniyle yüksek frekanslı ve hata toleransı düşük bir karar problemidir. Bu çalışma, heterojen araç filosu altında zaman pencereli araç rotalama problemini, uygunluk kurallarının fizibiliteyi belirlediği soğuk zincir koşullarıyla ele almaktadır. Aynı teslimat noktasının farklı sıcaklık gruplarında talep oluşturması durumunda, talepler aynı konumu paylaşan sanal müşteri düğümleri üzerinden ayrıştırılmış, böylece coğrafi yakınlık korunurken araç ürün uygunluğu doğrudan modele taşınmıştır. Problem için uyarlamalı geniş komşuluk araması temelli hibrit bir metasezgisel geliştirilmiştir. Ceza temelli değerlendirme fonksiyonu arama sırasında sınırlı uygunsuzluğu kontrollü şekilde kullanarak keşfi artırmakta, yoğunlaştırma ise granüler yerel arama ve filo atamalarını da destekleyen kademeli değişken komşuluk inişi ile sağlanmaktadır. Yöntem, Augerat P kümesi ile Solomon ve Homberger-Gehring zaman pencereli kıyaslama örneklerinde 1000 düğüme kadar sabit çalışma süreleri altında doğrulanmıştır. Yol ağı seyahat sürelerinin kullanıldığı beş günlük bir gerçek hayat vaka çalışmasında, en iyi planlar zaman penceresi, uygunluk ve maksimum durak kısıtlarını sağlarken; toplam normalize maliyet endeksini 448,25'ten 327,06'a düşürerek yüzde 27,0 iyileşme sağlamış ve filo kullanımını 130'dan 77 araç-güne indirmiştir.
Özet (Çeviri)
Daily dispatch planning in fast-moving consumer goods distribution is a high-frequency, low-error-tolerance decision problem that must satisfy store appointment time windows. This study models a heterogeneous fleet vehicle routing problem with time windows under cold chain conditions in which compatibility rules become a primary feasibility driver. Mixed temperature demand issued by the same outlet is represented through co-located virtual customer nodes that preserve geography while separating eligibility attributes. A hybrid metaheuristic based on adaptive large neighborhood search is proposed. A penalty-based evaluation function enables controlled exploration of near-feasible solutions, while intensification is handled by granular local search and a tiered variable neighborhood descent that also supports fleet reassignment. The method is validated on Augerat P instances and on Solomon and Homberger-Gehring benchmarks up to 1000 nodes under fixed runtime budgets. In a five-day real-world case study using road network travel times, the best plans satisfy time window, compatibility, and maximum stop constraints while reducing the aggregated normalized cost index from 448.25 to 327.06, which corresponds to a 27.0 percent improvement, and decreasing fleet usage from 130 to 77 vehicle-days.