Hibrit yöntemler ile kapalı mekan konum belirleme
Indoor positioning using hybrid methods
- Tez No: 409844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada ilk olarak kapalı mekân konum belirleme ve yön tayini hususunda harita mühendisliği ve diğer disiplinlerde geniş bir çerçevede inceleme gerçekleştirilmiştir. İç mekânlarda kullanılan konum belirleme yöntemleri ve teknolojileri araştırılmış, bu teknoloji ve yöntemlerin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Bu tez kapsamında programlama çözümü ile kullanıma en yatkın yöntem ve teknolojik altyapı olarak Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasında yapılacak saha çalışmaları için WI-FI teknolojisi ile parmakizi yöntemleri seçilmiştir. Parmakizi veritabanı oluşturulurken A Blok için referans nokta sayısındaki değişikliğin konum tahminine etkisi araştırılmıştır. Yapılan testlerde az sayıda referans nokta sayısına sahip sistemlerde konum bilgisi için anlamlı tek bir sonuç elde edilemediği görülmüştür. A blok test değerleri, erişim noktası sayısı daha fazla olan B Blok ile karşılaştırılmış ve erişim noktası sayısının, her bir referans noktası için eşsiz sinyal deseni oluşturulmasında kritik rol oynadığı görülmüştür. Konum doğruluğu kriterinin, referans noktası sayısı, erişim noktası sayısı ve konum belirlemede kullanılan veritabanı ve algoritma ile yakından ilişkili olduğu ve değişkenlik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, in geomatics and other disciplines, a wide context study has been done. Position determination methods and technologies were investigated and the advantages and disadvantages with respect to each of these technologies and methods have been examined. The Wifi Fingerprinting method has been chosen for application, which fits better for a programming solution and the application area has been chosen as Selcuk University Engineering Faculty building. To investigate the effect of the number of reference points for the position estimation accuracy, A-Block was selected. In tests, systems that have low number of reference points delivered insignificant and non-unique position solutions. A-block test values were compared with the B-block that have more access points than A-block. The number of access points in system has been shown to play critical role in creating the unique signal pattern for each reference point. The number of reference points, the number of access points, database and the position estimation algorithm were found to be closely associated with the location accuracy criteria.