Mekânsal projelerde sayısal ortofoto ürünlerinin coğrafi bilgi sistemlerine altlık olarak kullanılması
The use of the product of digital orthophoto as a base material for spatial projects in geographic information systems
  1. Tez No: 409845
  2. Yazar: MEHMET ALPER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARABÖRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde kamu ve özel sektör alanında; mühendislik hizmetleri ve altyapı projelerinde, çevre uygulamalarında, tarım, ormancılık, yer bilimleri, ulaştırma, savunma sanayi, enerji sektöründe, belediye hizmetleri gibi birçok alanda coğrafi bilgi sistemi oluşturma amaçlı çalışmalara ihtiyaç duyulmakta ve kullanılmaktadır. Bu çalışmaların birçoğunda sistem sayısal vektör harita tabanlı çalışırken bir kısmında da geo-referanslanmış sayısal görüntülerle yani orto görüntü tabanlı çalışmaktadırlar. Bu çalışmada, sayısal ortofoto ürünlerinin farklı yer örnekleme aralıklı olarak üretilmesi durumunda hangi tür mekânsal coğrafi bilgi sistemlerine altlık olabilecekleri konusunda bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, studies about geographical information systems are required on engineering, infrastructure, environmental applications, agriculture, forestry, geology, transportation, defense industry, energy, municipal services and other services in public and private sector. Most of studies about GIS are vectoral based and some of other studies are orthoimage (georeferenced digital images) basis. In this study, orthophoto products which are different ground sampling distances are examined to be basis of which type of GIS's.