Epoksi / MWCNT ve epoksi / BN kompozit malzemeler
Epoxy / MWCNT and epoxy / BN composite materials
- Tez No: 409888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ÖZAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, çok duvarlı karbon nanotüpleri (MWCNT) ve bor nitrür (BN) nanopartikülleri iki farklı pH ortamında setiltrimetilamonyum bromür (CTAB) ile işlevselleştirilmiştir. Kompozit hazırlamak için kullanılan MWCNT-CTAB ve BN-CTAB parçacıkları, oda sıcaklığında, bir bisfenol A (DGEBA) tipi epoksi reçinesi (ER) sistemi içinde dağıtılmıştır. Elde edilen kompozitlerin karakterizasyonu taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-Işını kırınımı (XRD), termal gravimetri (TGA) ve mekanik testler uygulanarak yapılmıştır. Yüzey modifikasyonunun, elde edilen kompozitlerin elektriksel iletkenliklerine etkisi dört nokta tekniği ile belirlenmiştir. TGA analizi BN kompozitte önemli ölçüde, 400 ºC'nin üzerindeki sıcaklıklarda saf ER' nin termal stabilitesini arttırdığını göstermiştir. Nanokompozitlerin sertleşme derecesi, FTIR spektrumları Beer-Lambert yasası kullanılarak saf ER' ye göre değerleri yaklaşık olarak aynı hesaplanmıştır. Elde edilen kompozitlerden en iyi elektrik iletkenliği ER / MWCNT-CTAB (pH 5.5) göstermiştir. Kompozitlerin yüzey sertliği, Young modülü ve gerilme mukavemeti incelenmiştir. ER / MWCNT-CTAB (pH 5.5) kompozit yüzey sertlik değeri, diğer kompozitlere göre daha yüksek bulunmuştur. Kompozitlerin morfolojileri X-ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak karakterize edilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, multi-walled carbon nanotubes (MWCNT) and boron nitride (BN) nanoparticles are functionalized with cetyltrimethylammonium bromide in two different pH environment. The MWCNT-CTAB and BN-CTAB particles are used to prepare composites at room temperature is dispersed in a bisphenol A (DGEBA) type epoxy resin system. The characterization of the obtained composite scanning electron microscope (SEM), X-Ray Diffraction (XRD), thermal gravimetric (TG) and the mechanical testing was conducted by applying. The surface modification effect on the electrical conductivity of the composite obtained was determined by a four-point technique. TGA analysis substantially of BN composite at temperatures above 400 ºC showed that increasing the thermal stability of the pure epoxy. The degree of hardening of the nanocomposite, FTIR spectra, values based on pure epoxy calculated using the Beer-Lambert law is about the same. The best electrical conductivity of the resulting composite ER / MWCNT-CTAB (pH 5.5) showed. Of composites, surface hardness, Young's modulus, tensile strength was investigated. ER / MWCNT-CTAB (pH 5.5) composite surface hardness values were higher than other composites. Morphology of composites, X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM) using-characterized and results obtained were compared.