GPS ile konum tespitli gerçek zamanlı yüz tanıma robotu tasarımı
Determination of location with GPS real time face recognition robot design
  1. Tez No: 409887
  2. Yazar: EMRE AVUÇLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geçmişten günümüze kadar çocuk ve yetişkin kaybolmaları, tüm dünyada önemli bir sosyal sorun olmuştur. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde 1 Ocak 2006 ile 12 Nisan 2010 tarihleri arasındaki kayıtların incelenmesi sonucu, bu süre içinde toplam 29.223 kayıp çocuk müracaatı olduğu, bunlardan 27.741 çocuğun, daha sonradan bulunduğu saptanmıştır. Kayıp müracaatı olan çocukların % 67,1'i 15-19 yaş grubunda ve % 28,8'i 10-14 yaş grubunda ve % 4,1'i ise 0-9 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında, kayıpları bulmak için, bilgisayar ile sürekli etkileşim halinde olan ve güneş enerjisi ile çalışabilen bir robot tasarlanmıştır. Robot dış dünyada keşif yaparken karşılaştığı kayıp kişilerin yüzlerini, üzerinde bulunan R/C (Radio Control) kamera yardımı ile eş zamanlı olarak bilgisayara aktarmaktadır. C#'da hazırlanan arayüz sayesinde robotun üzerindeki R/C kameradan gelen yüzler ile daha önce kayıp kişilerin arayüze kaydedildiği vesikalık fotoğraflarından alınan yüzler eşleştirilir. Eşleştirme işlemi, yüz tanıma algoritmalarından olan PCA (Principal Component Analysis) ile yapılmaktadır. Eşleşme olması halinde yetkililer SMS (Short Message Service), sesli ve görsel olarak uyarılır. Robotun üzerinde Android Studio'da özel olarak programlanmış ve arandığı zaman GPS (Global Positioning System) yardımı ile enlem boylam bilgilerini SMS olarak gönderen mobil bir telefon bulunmaktadır. Eşleşme sonucunda robotun üzerindeki telefonun aranması ile robot kayıp kişiyi bulduğu yerin konum bilgilerini yetkililere bildirmektedir. Bu sayede kayıp kişi bulma işlemi gerçekleştirilmiş olur.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, children and adults lost their has been a major social problem in the world. According to the research, reviewing the records in our country between 1 January 2006 to 12 April 2010 as a result of, a total of 29.223 children lost during this time that the application of the 27.741 of them children, were found to subsequently found. Loss recourse, which lost 67.1% of children in the 15-19 age group and 28.8% in the 10-14 age group and 4.1% were determined to be in the 0-9 age group. In this study, to find the missing, in constant interaction with computers and designed a robot that works with solar energy. Robotic exploration of the outside world when faced faces of missing persons, located on the R / C (radio control) are transferred to the computer with the camera simultaneously help. C # prepared interface thanks to the robot on the R / C from the faces of missing persons before the passport photos taken from the camera interface is recorded faces are matched. Pairing, face recognition algorithms with PCA (Principal Component Analysis) is done with. Match officials if the SMS (Short Message Service), alerted audibly and visually. The robot specifically programmed on Android Studio and searched when the GPS (Global Positioning System) with the help of sending information via SMS latitude longitude has a mobile phone. The matching results with the search for the phone on the robot robotic missing persons report to the authorities the position of the found information. Thus discovery of missing persons is realized.