Türkiye Heptaptera Marg. & Reut. (Apiaceae) cinsinin moleküler ve morfolojik revizyonu
Molecular and morphological revision of the genus Heptaptera Marg. & Reut. (Apiaceae) in turkey
  1. Tez No: 409906
  2. Yazar: YASEMİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de doğal olarak yetişen Heptaptera Marg. & Reut. cinsine ait taksonlar morfolojik, palinolojik, anatomik (meyve) ve moleküler filogenisi bakımından incelendi. Heptaptera taksonlarının daha kapsamlı betimi yapılarak tür tayin anahtarı yeniden düzenlendi. Arazi ve herbaryum çalışmaları ile taksonların güncel korolojileri, habitat özellikleri ve IUCN kategorileri değerlendirildi. Heptaptera türlerinin polenleri ve meyve yüzeyleri taramalı elektron mikroskobunda (SEM) ve ışık mikroskobunda incelendi. Taksonların filogenetik ilişkilerini belirlemek için Heptaptera cinsine ait türler ile birlikte Prangos Lindl., Bilacunaria Pimenov & V.N.Tikhom., Cachrys L., Diplotaenia Boiss., Smyrniopsis Boiss., Petroedmondia Tamamsch., Lecokia DC., Hohenackeria Fisch. & C.A.Mey. ve Ekimia H.Duman & M.F.Watson cinslerine ait taksonlar dış grup olarak kullanıldı. Tür içi ve türler arasında varyasyon sınırları ile filogenetik ilişki düzeylerini belirlemek için farklı lokalitelerden toplanan örnekler üzerinde ISSR, AFLP ve ITS moleküler çalışmaları yapıldı. Ayrıca taksonların nümerik sınıflandırılmasında morfolojik, anatomik ve palinolojik veriler kullanıldı. Moleküler ve nümerik analizler için NTSYSpc 2.1., PAUP 4b-10 (Phylogenetic Analysis Using Parsimony) ve Minitab paket programları kullanıldı. Türkiye Florasındaki Smyrniopsis cachroides Boiss. türü, İran Florasına Petroedmondia syriaca (Boiss.) Tamamsch. olarak transfer edilmiştir. Bu çalışmada Petroedmondia Tamamsch. syn. nov. cinsi, Heptaptera Margot & Reuter cinsinin sinonimi yapılmıştır. Yine Petroedmondia syriaca (Boiss.) Tamamsch. syn. nov. ismi sinonim yapılmış ve bitki örnekleri Heptaptera syriaca (Boiss.) Gürbüz & A.Duran comb. nov. olarak düzenlenmiştir. Yapılan bu taksonomik değişiklikle Heptaptera cinsi Türkiye'de beş türle temsil edilmektedir. Ayrıca Filistin Florasındaki Heptaptera crenata (Fenzl) Tutin var. crenata syn. nov. taksonu, Heptaptera anisoptera türüne sinonim yapılmıştır. İlave olarak yine Filistin Florasındaki Heptaptera crenata (Fenzl) Tutin var. subalata (Zohary) Zohary & Fertig, syn. nov. taksonu, Heptaptera anatolica türüne sinonim yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study taxa of the genus Heptaptera Marg. & Reut. (Apiaceae), which naturally growing in Turkey, were studied by means of morphological, palynological, anatomical (fruit) and molecular phylogeny. The comprehensive descriptions of the genus Heptaptera were made and more useful keys of identification were rearranged. As a result of the field and herbarium studies the corologies, habitat characteristics and IUCN threat categories of the species were evaluated. Pollen and fruit coat surface features of the studied taxa were examined with detailed scanning electron microscopy (SEM) and light microscope (LM). Taxa of the genus Heptaptera and the out-group taxa belonging to the most close genera Prangos Lindl., Bilacunaria Pimenov & V.N.Tikhom., Cachrys L., Diplotaenia Boiss., Smyrniopsis Boiss., Petroedmondia Tamamsch., Lecokia DC., Hohenackeria Fisch. & C.A.Mey. and Ekimia H.Duman & M.F.Watson were used in molecular studies in order to retrieve their phylogenetic relationships. The phylogenetic relationships between species and populations of the same species growing in different locations and their variations were determined with the molecular methods of ISSR, AFLP and ITS. Morphological, palynological and anatomical data of the taxa, was also conducted numerical classification. Molecular and numerical analyses were conducted with the software NTSYSpc 2.1. PAUP 4b-10 (Phylogenetic Analysis Using Parsimony) and Minitab. Smyrniopsis cachroides Boiss. in Flora of Turkey transferred into Petroedmondia syriaca (Boiss.) Tamamsch. in Flora Iranica. The genus Petroedmondia Tamamsch. syn. nov. was made synonymous of the genus Heptaptera Margot & Reuter. Also the species of Petroedmondia syriaca Boiss. was made and rearranged labels as Heptaptera syriaca (Boiss.) Gürbüz & A.Duran comb. nov. As a result of this taxonomic revision the genus Heptaptera represented with five species in Turkey. On the other hand Heptaptera crenata (Fenzl) Tutin var. crenata syn. nov. was made synonymous of the Heptaptera anisoptera. In addition to these changes Heptaptera crenata (Fenzl) Tutin var. subalata (Zohary) Zohary & Fertig, syn. nov. in Flora of Palaestina was made synonymous of the Heptaptera anatolica.