TCDD'nin 2023 hedefleri ve Konya - Karaman hızlı tren hattının incelenmesi
TCDD's 2023 targets and investigation of Konya- Karaman speed trai̇n li̇ne
- Tez No: 409907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, ülkemiz demiryollarının uzun tarihine değinilmiş, demiryolu politikası ulaşım politikasının bütünselliği içinde ele alınarak TCDD'nin 2023 yılına kadar atmayı planladığı adımlar ve Konya-Karaman hızlı tren hattı bu bağlamda incelenmiştir. Demiryolları, cumhuriyetten 2. Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar Türkiye'nin kalkınma hamlelerinde önemli bir paya sahip olmuştur. Bu savaştan sonra cumhuriyetin ilk yıllarının aksine karayolları geliştirilmiş, demiryolları ikinci plana atılmıştır. Karayolu taşımacılığına verilen aşırı önem, diğer taşıma türlerinin ihmal edilmesine yol açmış; yüksek maliyet, verimsiz yol kullanımı ile yatırım maliyetlerindeki artış, arazi kayıpları, gürültü ve çevre kirliliği oluşmuş; ekonomik olmayan irrasyonel yatırım kararlarıyla ülkemizde dengesiz ve çarpık bir ulaşım sistemi geliştirilmiştir. Yeni bir heyecanla kaldığı yerden devam eden demiryolu ağı çağa uygun şekilde yüksek hızlı ulaşım ile tanışmış, karayolunun kaldıramaz hale gelen yükünü biraz olsun hafifletmiştir. Bu bağlamda yapılan mevcut yüksek hızlı tren hatları, hala inşa aşamasında olan hatlar, projelendirilmesi tamamlanıp inşaat safhasına henüz geçmeyen hatlar ve ileriye dönük olarak yapılması planlanan hatlar ülkemizde demiryolunun baharını müjdeler nitelikte midir, yoksa çağımızın güncel sorunlarından kurtuluş için mecburi bir çıkış kapısı mı, ya da irrasyonel hedefler ile gerçekleştirilemeyecek uzak hedefler midir? Bu çalışmada bu sorulara cevaplar aranmıştır. Hızlı tren yolculara uçağa benzer bir konfor sunarak güvenli bir kara ulaşım aracı imkanı sunmaktadır. Yolcuların yoğun olduğu hatlarda tercih edilen bir ulaştırma aracıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the long history of our country's railwaysis discussed; especially, Konya-Karaman speed rail line and railway policy by taking from the overall TCDD transport policy which included until 2023has been examined. Until the start of the World War 2, railways of the republic have had a significant share in Turkey's economic development efforts. After this war, in contrast to the early years of the republic, our politicians improved roads, so railways laid on the background. So overly importance given to road transport and it caused to led to the neglect of other transport modes;high cost, inefficient road use because of high investment costs,losing lands, noise and enviromental pollution has occured; so an unbalanced and irregular transport system has been developed in our country because of irrational investment decisions by non-economic. A new excitement continued where it left off from the railway network, era met the the appropriate high-speed transport; and eased the burden a bit which can't removed from the highway. In this context, high speed train lines which have performed available, lines which is still in construction phase, the lines whose projects completed but the construction phase are'nt completed yet and the lines which are planned for the future are heralds the spring of railroad in our country, or forced exit door of our era's current problems, or irrational targets which are remote destinations, we don't know. Now, this study has searched answers of the questions. High-speed train, providing passengers with a similar comfort such as plane and offers a safe land transport facilities. High- speed train also preferred transport route in densely routes.