Güneydoğu Karadeniz'de (Rize sahilleri) deniz salyangozunun (Rapana venosa) dağılımı ve popülasyon yapısı
Population structure and distribution of sea snail, Rapana venosa, in the Southern Black sea (Ri̇ze coast)
- Tez No: 409957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Aralık 2012 ile Kasım 2013 tarihleri arasında Rize-Merkez, Çayeli ve İyidere'de 5-30+ m derinliklerde aylık olarak Beam trolü ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Çayeli istasyonunda Rapana venosa popülasyonunun boylarının 10,29-99,23 mm arasında dağılım gösterdiği, ortala boyun 40,84±0,33 mm ve ortalama ağırlığın 18,10±0,53 g olduğu, İyidere istasyonunda boyun 7,72-123,04 mm arasında dağılım gösterdiği, ortalama boyun 39,52±0,25 mm ve ortalama ağırlığın 16,73±0,39 g olduğu, Merkez istasyonunda ise boyun 8,01-119,54 mm arasında dağılım gösterdiği, ortalama boyun 39,79±0,31 mm ve ortalama ağırlığın 16,73±0,39 g olduğu tespit edildi. Çayeli istasyonu için boy-ağırlık ilişkisi W=0,0001L3,2843, İyidere istasyonu için W=0,00029L2,907 ve Merkez istasyonu için W=0,0001L3,2732 olarak tespit edildi. Merkez istasyonunda Rapana venosa popülasyonunun en fazla 20-30+ m derinliklerde, Çayeli ve İyidere istasyonlarında 10-20 m derinliklerde dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Mevsimlere bağlı olarak istasyonlara göre yoğunluk dağılım haritaları incelendiğinde; ilkbahar ve kış mevsiminde yoğun olarak İyidere istasyonunda, yaz ve sonbahar mevsiminde ise 3 istasyonda da yoğun olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study has been made by using Beam Trawl in 5-30+m dept, was carried out in Rize-Merkez, Çayeli and İyidere area between December 2012 and November 2013. While the study following results were found: The length of rapa welk (Rapana venosa) population was variable between 10.29 mm and 99.23 mm. The average lenght of the population is 40.84±0.33 mm whereas the average weight is 18.10±0.53 g in İyidere area. According to the study for the same population, lengths were vary between 7.72 and 123.04 mm, the average length was 39.52±0.25 mm whereas the average weight is 16.73±0.39 g in İyidere area. In the center of Rize, length of the population was variable between 8.01 mm and 119.54 mm and the average length is 39.79±0.31 mm whereas the average weight was 16.73±0.39 g in the center of Rize. For Çayeli area, the correlation that between lenght and weight is calculated by W=0.0001L3.2843, for İyidere: W=0.00029L2.907 and as a last area, center of Rize: W=0.0001L3.2732. Rapa welk population was mostly seen in depth by 20-30+ min the center but for İyidere and Çayeli, the depth was between 10 m and 20 m. If we have a look population dispersion which was realeted to seasons, there was no doubt that in İyidere, population is higher than other areas in the spring and summer season. The population is high in the summer and autumn season in all areas.