Güney Doğu Karadeniz'de (Rize sahilleri) krişli trol ile avlanan bazı karides türlerinin dağılımı ve popülasyon dinamiği yönünden incelenmesi
Investigation of some shrimp species in terms of population dynamics and distribution caught by beam trawl in the Southern Black Sea (Rize coast)
- Tez No: 367517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Güneydoğu Karadeniz'de (Rize civarı) beam trol ile örneklenen karides türlerinin dağılımları ile en çok örneklenen karideslerden Palaemon adspersus türünün üreme özelliklerini ve Philocheras trispinosus türünün üreme biyolojisi (%50 cinsi olgunluk boyu, üreme zamanı) ile büyüme özelliklerini (mevsimsel ve mevsimsel olmayan von Bertalanffy Büyüme Denklemi parametreleri, boy-ağırlık ilişkisi ve boy kompozisyonu) tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Örneklemeler 2 m genişliğinde ve 15 mm ağ gözü açıklığına sahip krişli trol (beam trawl) kullanılarak Aralık 2012 ve Kasım 2013 tarihleri arasında aylık olarak yapılmıştır. Yapılan 146 çekim neticesinde 618 P. adspersus, 550 P. trispinosus, 12 Palaemon serratus, 11 Philocheras fasciatus ve 10 Crangon crangon bireyi örneklenmiştir. Örneklenen 5 karides türünün birim çabadaki av miktarları (CPUE: birey/saat); C. crangon için 0,3±0,12, P. fasciatus için 0,4±0,22, P. trispinosus için 13,1±2,93, P. adspersus için 25,4±16,22 ve P. serratus için ise 0,4±0,17 birey/saat olarak hesaplanmıştır. Araştırmada en çok örneklenen iki karides türünün 1000 m2 deki yoğunlukları P. adspersus için 1349,7±632,5 birey, P. trispinosus için ise 1877,7±737,3 birey olarak hesaplanmıştır. P. adspersus türünün üremesi Nisan ve Eylül ayları arasında gerçekleşirken, P. trispinosus türünün üremesinin ise Ocak ve Nisan ayları arasında olduğu belirlenmiştir. P. trispinosus türünün dişi bireyleri için %50 cinsi olgunluk boyu 25,7 mm toplam boy olarak hesaplanmıştır. P. trispinosus türünün aylık 1 mm sınıf aralığındaki toplam boy-frekans verilerinden hesaplanan mevsimsel von Bertalanffy büyüme parametreleri L∞ = 29,3 mm, K = 0,860 yıl-1, C = 0,180, WP = 0,510 şeklinde hesaplanmıştır. Matematiksel olarak, büyümenin en yavaş olduğu zamanın Haziran sonu Temmuz ayının başlangıcına (WP = 0,51) denk geldiği belirlenmiştir. Maksimum yaşı 2,58 yıl olarak hesaplanmıştır. Büyüme performansı indeksi ise Φ´ = 2,8678 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine distribution of shrimp species caught by beam trawl with 2 m beam length and 15 mm cod-end mesh size between December 2012 and November 2013 in the Black Sea (Rize coast) and to determine reproduction time of most sampled shrimp species, Palaemon adspersus and reproduction biology (50% size at sexual maturity, spawning time), growth characteristics (seasonal and non-seasonal von Bertalanffy growth equation parameters, length-weight relationship and length composition) of Philocheras trispinosus. A total of 618 P. adspersus, 550 P. trispinosus, 12 Palaemon serratus, 11 Philocheras fasciatus and 10 Crangon crangon were sampled during the study in consequence of 146 beam trawl sampling. Sampled 5 shrimp species' catch per unit efforts (CPUE; individuals/hours) were estimated as 0.3±0.12 for C. crangon, 0.4±0.22 for P. fasciatus, 13.1±2.93 for P. trispinosus, 25.4±16.22 for P. adspersus and 0.4±0.17 for P. serratus. Densities (N 1000 m2) of P. adspersus and P. trispinosus were estimated as 1349.7±632.5 and 1877.7±737.3, respectively. Ovigerous females were recorded between April and September for P. adspersus and from January to April for P. trispinosus. The size at sexual maturity of P. trispinosus was estimated as 25.7 mm total length in females. The seasonal growth parameters, computed from monthly 1 mm length intervals -frequency distribution, were estimated as L∞ = 29.3 mm TL, K = 0.860 year-1, C = 0.180, WP = 0.510. The lowest growth time (WP = 0.510) of P. trispinosus was determined mathematically as at the end of the June and beginning of the July. Longevity of P. trispinosus was estimated as 2.58 years. Growth performance index (Φ´) was also estimated as 2.8678.