Sürü zekâsı yaklaşımı ile panoramik görüntü oluşturma
Panoramic image creation by using particle swarm optimization
  1. Tez No: 409965
  2. Yazar: FATİH DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GÖKHAN CİNSDİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Görüntü alabilen cihazlar yardımıyla, içinde bulunulan ortamın tamamını görüntülemek amacıyla önce parça parça resimler çekilmektedir. Ardından çekilen resimler birleştirilerek Panoramik görüntü elde edilmektedir. Parçaların birbirlerine birleştirilmeleri için kullanılan algoritmalar ne kadar hassas ortak belirleyebiliyorsa, kalitesi o derece yüksek sonuç görüntüler elde edilmiş olmaktadır. Panoramik görüntü oluşturmak için ilk olarak çakıştırılacak resimlerin ortak noktalarını bulmak gerekmektedir. Literatürdeki çeşitli önemli nokta tespit algoritmaları ile bu işlem gerçekleştirilmektedir. İkinci adımda olarak tespit edilen önemli noktaların özniteliklerinin oluşturulması ve oluşturulan özniteliklerin eşlenmesi gerçekleştirilmektedir. Son adımda ise yanlış eşleşen öznitelikler elenmekte ve kalan öznitelikler kullanılarak resimler birleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
By using devices which has capability of taking photo, pieces of photos are taken for displaying whole scene. After, photos are stitched to obtain panoramic view of that scene. The algorithms which find common points more sensitive by using photos which is a part of same scene gives high quality pictures. Finding common points is the first step of creating panoramic image. This is done by using some algorithms in literature. The second step is to create features around every common point and match them. Last step is eliminating outlier points which can be classified as wrong matched points and stitch images by using remaining points.