İletken polimer oluşturabilecek elektroaktif monomerlerin molekül yapılarının ve spektroskopik özelliklerinin kuantum mekaniksel yöntemlerle incelenmesi
Investigation of molecular structures and spectroscopic properties of electroactive monomers for conducting polymers by using quantum mechanical methods
- Tez No: 410001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZDEMİR KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Morfolojik detayların kimyasal ve fiziksel özellikler üzerine etkilerinin doğru anlaşılması için iletken polimerlerin yapı-özellik ilişkilerinin detaylı çalışılması önemlidir. Bu anlayış gerçekçi teorik modellerin oluşturulması için gereklidir. Tiyenil piroller için özel durumlar tanımlanmıştır. Bu tez çalışmasında, bazı iletken polimerlerin moleküler yapısal özellikleri ve FT-IR ve NMR spektrumlarını belirlemek için 6-31G(d) baz seti kullanılarak Hartree-Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyonel Teori (DFT)'ye dayalı ab-initio hesaplamaları gerçekleştirildi. Ayrıca, titreşim mod belirlemeleri potansiyel enerji dağılımı (PED) bazında yapıldı. Dahası, gözlemlenen ve hesaplanan frekans değerleri arasındaki korelasyon uyum içinde olduğu gibi NMR verilerindeki korelasyon da uyumludur. Deneysel ve teorik hesaplamaların karşılaştırılması, molekül yapı ilişkisi ve özelliklerini doğru belirlemek ve anlamak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Detailed studies of the structure–property relationships for conductive polymers are important for the proper understanding of the impact of morphological details on chemical and physical properties. This understanding is necessary for the development of realistic theoretical models. The particular cases of thienyl pyrroles are described. In this thesis ab-initio methods based on Hartree–Fock (HF) and Density Functional Theory (DFT) calculations with the basis set of 6-31G(d) are performed to determine the molecular structural properties and to calculate FT-IR and NMR spectrums some conducting polymer. Moreover, assignments of the vibrational modes are made on the basis of potential energy distribution (PED). Furthermore, the correlations between the observed and calculated frequencies are found to be in good agreement with each other as well as the correlation of the NMR data. A comparison of the experimental and theoretical calculations can be very useful in making correct assignment and understanding the properties and molecular structure relations.