Antalya Havzası'nın taşkın frekans analizi
Flood frequency analysis of Antalya Basin
- Tez No: 410028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH DİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Antalya Havzası'nda yapılan taşkın frekans analizi çalışması, hidrolik ve hidroloji ile ilgili mühendislik tasarımı bakımından çok önemlidir. Taşkın frekans analizi için Antalya Havzası'nda DSİ'den yılda anlık maksimum akım verileri temin edilmiştir. Bu veriler Antalya Havzası için 1961-2000 yılları arasındaki verileri kapsamaktadır. Bunların arasından 10 yıllık gözlem süresinden az olanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Bu belirlemelerin neticesinde, Antalya Havzası'nda 28 istasyon uygulamaya alınmıştır. İstasyonların belirlenmesinden sonra, bu istasyonların hangi dağılıma uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu dağılımlardan yararlanılarak, her istasyon için olasılık yoğunluk fonksiyonu ve kümülatif dağılım fonksiyonu elde edilmiştir. İstasyonların hangi dağılıma uygun olduğunu belirledikten sonra, bu istasyonların 2, 5, 10, 20, 30, 40, 50, 75, 100, 500 ve 1000 yıllık taşkın tahminleri hesaplanmıştır. Bu işlemler Antalya Havzası'nda gözlenmiş veriler için yapıldığı gibi, gözlenmiş verilerin beklenti maksimizasyonu metodu kullanılarak elde edilen tamamlanmış verileri için de yapılmıştır. Böylelikle, Antalya Havzası için taşkın frekans analizi çalışması hem gözlenmiş veriler, hem de tamamlanmış veriler için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antalya Basin flood frequency analysis work carried out is very important in terms of engineering design related to hydrology and hydraulics. Annual maximum instantaneous streamflow data of Antalya Basin were obtained from DSI for flood frequency analysis. These data covers the years between 1961 and 2000 for Antalya Basin. The data with less than 10 years observation period were excluded from the study. As a result of this determination, 28 stations operating in the Antalya Basin were taken into consideration. After the determination of the stations, the best fitting distributions of the stations were found. By using these distributions, probability density function and cumulative distribution function were obtained for each station. After the determination of the best fitting distributions of the stations, 2, 5, 10, 20, 30, 40, 50, 75, 100, 500 and 1000 year flood estimates were calculated. This process, as was done for the observed data of Antalya Basin, was also applied for the data completed by using expectation maximization method. Thus, flood frequency analysis study for the Antalya Basin is made for both the observed and completed data.