Aşılama öncesi ve kaynaştırma sonrası çelikleri suya daldırma sürelerinin fidan randıman ve kalitesine etkisi
The effects of water soaking duration of cuttings on grapevine final take and quality prior to grafting and post stratification
- Tez No: 410074
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bağcılığın yayılması tarihsel olarak sofralık, şaraplık ve anaç çeşitlerinin klonal çoğaltılmasına bağlıdır. Aşılı asma fidanı üretimi en spesifik ve teknik çoğaltma yöntemlerinden birisidir. Aşılı asma fidanı üretimi değişik aşamalardan oluşmaktadır. Aşılama öncesi çelikleri suda bekletme bu aşamalardan bir tanesidir. Ayrıca, aşılı çelikler dikim öncesi (kaynaştırma sonrası) genellikle oda koşullarında bir hafta süreyle bekletilmektedir. Bu çalışmanın amacı, aşılama öncesi çelikleri ve dikim öncesi aşılı çelikleri suda bekletmenin aşı başarısı, kallus oluşumu, fidan randıman ve fidan kalitesine etkisini belirlemektir. Deneme 2015 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesinde yürütülmüş olup, 110 R anacına Narince üzüm çeşidi (Vitis vinifera L. cv.) aşılanmış ve tüplü asma fidanı üretilmiştir. 110 R çelikleri aşılama öncesi 48 ve 96 saat suda bekletilirken, aşılı çelikler dikim öncesi 0, 48, 96 ve 144 saat suda bekletilmiştir. Aşı başarısı, fidan randımanı ve birinci boy fidan randımanı açısından en iyi sonuçlar aşılama öncesi çelikleri 48 saat ve dikim öncesi 144 saat suda bekletme uygulamasında elde edilmiştir. Toplam fidan randımanları % 39,0-70,0 arasında; birinci boy fidan randımanı %29,0-53,5 arasında değişmiştir. Suda bekletme uygulamaları asma fidanlarında sürgün ve köklerin yaş ve kuru ağırlık miktarına etki etmemiştir.
Özet (Çeviri)
The expension of viticulture has historically depended upon clonal propagation of tablegrape, winegrape and rootstock cultivars. Grafted grapevine propagation is one of the most spesific and technical propagation methods. Grafted grapevine production consists of several steps. The soaking to cuttings in water prior grafting is one of the phase. Also, grafted cuttings are generally kept at stratification 1 week at room condition. The aim of this study is to determine the effects of soaking for cuttings at prior grafting and planting (poststratification) on grafting success, callusing, final take ratios and grapevine quality. The experiment was conducted in 2015 growing season on Narince grape cultivar (Vitis vinifera L. cv.) grafted on the 110 R rootstock at the facility of Gaziosmanpasa University, then potted grafted grapevine saplings were produced. While, 110 R cuttings were soaked in water for 48 and 96 hours prior to grafting the grafted cuttings were soaked in water for 0, 48, 96 and 144 hours prior to planting. In terms of graftings success ratios and first grade grapevine ratios, the best results were obtained for those soaked in water for 48 and 144 hours pro-ior tho planting. Total final take ratios ranged from 39,0 to 70,0 % ; the first grade final take ranged from 29,0 % to 53,5%.. The fresh and dry matter of shoot and root of grapevine sapling were not affected by soaking in water.