In vitro androgenesis yöntemi ile farklı patlıcan genotiplerinde dihaploid hatların elde edilmesi
Development of dihaloid lines in some eggplant genotypes with in vitro androgenesi̇s method
  1. Tez No: 410093
  2. Yazar: SEVTAP DOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİF GEBOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Patlıcanda genotip, besi ortamı, stres ve inkübasyon uygulamalarının haploid bitki oluşumuna etkileri incelenmiştir. Çalışmada Yamula, Karabaş Fı, Malkara Fı, Çantalı Fı ve Tatlıcan Fı genotipleri donör bitki olarak kullanılmıştır. Anterler 0,01 mg/l Kinetin + 0,01 mg/l 2,4D + 0,03 mg/l Vitamin B12 ilave edilmiş DDVX ve MS besi ortamlarında kültüre alınmıştır. Çiçek tomurcukları 24 saat süreyle 4 oC'de bekletilmiştir. Kontrol bitkilerinde düşük sıcaklık uygulanmamıştır. Anterler besi ortamlarına yerleştirildikten sonra 8 gün 9 oC ve 35 oC'de karanlıkta bekletilmiş ve daha sonra 16 saat gündüz/8 saat gece ve 25±2 oC'ye sahip ortamda 4 gün bekletilmiş ve ardından rejenerasyon ortamına transfer edilmişlerdir. Çalışmada Malkara Fı, Çantalı Fı ve Tatlıcan Fı genotiplerinden hiçbir uygulamada embriyogenik yanıt alınamamıştır. Yamula ve Karabaş Fı genotipleri embriyo oluşturmuşlardır. En yüksek embryo oluşumu Yamula'dan elde edilmiştir. Genotiplere göre embryo oluşum oranları %1,73-9,44 arasında değişmiştir. Stres oluşturmak için düşük sıcaklık (24 saat süreyle 4 oC'de bekletmek) uygulanması embryo oluşumu üzerine olumlu etki etmemiş ve stres uygulaması ile kontrol uygulamasında embryo oluşum oranları %4,72-6,45 olmuştur. DDVX ortamında embryo oluşum oranı %7,29 olurken, MS ortamında embryo oluşum oranı %3,88 olarak gerçekleşmiştir. Çalışmada 9 oC ve 35 oC inkübasyon uygulamalarında embryo oluşum oranları sırasıyla %0,27 ve %10,90 olmuştur. Sonuç olarak haploid bitki üretimi DDVX ortamında % 0-92,30, MS ortamında ise % 0-93,33 olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of genotype, culture media, stress and incubation conditions on haploid plant rejeneration from anthers of eggplant (Solanum melongena L.). In the study Yamula (local genotype), Karabaş Fı, Malkara Fı, Çantalı Fı and Tatlıcan Fı genotypes were used as donor plant. Anthers were cultured in MS and DDVX medium supplemented with 0,01 mg/l Kinetin + 0,01 mg/l 2,4D + 0,03 mg/l Vitamine B12. Flower buds were treated with 4oC during 24 hours for stress application. Buds untreated with low temperature used as control plants. Anthers were cultured for 8 days in darkness at 9-35oC then transferred to 16 h light/8 h darkness potoperiod and 25±2 oC conditions for 4 days. After than, anthers transferred to regeneration media. Malkara Fı, Çantalı Fı and Tatlıcan Fı genotypes were not product embrio in all treatments. Yamula and Karabaş Fı genotypes produced embrioids. The highest embryogenic respons obtained from Yamula genotypes. The percentage of embrioid production varied between %1,73-%9,44 depending on genotypes. Low temperature stress application (24 h at 4oC) was lower than control. The percentage of embrioid production varied between %4,72-6,45 depending on stress application. Percentage of embryo production were higher in DDVX media (%7,29) than MS media (%3,88). Embrioid production varied between %0,27-10,90 according to 9 oC and 35 oC incubation conditions. All of the plant obtained from embrioids were determined as haploid. As a result percentage of haploid plant production realised between % 0- 92,30 in DDVX media and % 0- 93,33 in MS media.