Endonezya kökenli bazı biber genotiplerinde anter kültürü yoluyla dihaploidizasyon
Dihaploidization in some Indonesian pepper genotypes via anther culture
- Tez No: 761791
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN SAİT KURTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Biber ıslah programı hızlıca gelişiyor. Solanaceae familyasına ait olan biber, genetik çeşitliliği yüksek olan türlerden biridir. Bu çeşitlilik, üstün çeşitler oluşturmada melezleme programları için çok önemli bir kaynaktır Homozigot (2n) kararlı genlere sahip üstün çeşitler elde etmek için hibridizasyon programı iki homozigot (2n) ebeveyn gerektirir. Yeni homozigot yaşlılar, büyüme mevsiminin 6-8 katı gereken zamanın 6-8 kez kendi kendine üremesinden sonra getirilebilir. Bu nedenle üstün çeşitler oluşturmak için hibridizasyon programı uzun zaman alır. Homozigot saf hat bitkileri (2n) elde etme süresini kısaltmak için androjenez yöntemi uygulanmaktadır. Androjenez yöntemi ile steril ortamda in vitro kültüre alınan erkek organlardan (anterler) haploid bitkiler elde edilmiştir. Homozigot (2n) ebeveynler, kromozomları kendiliğinden veya kimyasal ikiye katlama prosedürleriyle kopyalanan haploid bitkilerden elde edildi. Haploid bitkilerden türetilen homozigot (2n) bitkilere DH bitkileri de denir. Bu çalışmanın amacı, Endonezya biberinin keşif sonucunda morfolojik karakterini belirlemek ve anter kültürü deneyleri ile genotip ve ortam kompozisyonunun haploid bitki oluşumuna etkisini belirlemektir. Bu araştırma serisi, seleksiyon süreci için temel olarak genetik bilgi elde etmek için morfolojik karakterizasyon faaliyetleri, daha sonra haploid bitkiler üretmek için anter kültürü, anter kültürü yapılan bitkilerde ploidy seviyesini belirlemek için stoma gözlemleri ve son olarak kromozom katlama faaliyetleri %0.5 kolhisin vererek kromozom katlama faaliyetlerini içerir. Araştırma, Konya Selçuk Üniversitesi'nde bulunan Deneysel Sera ve Bahçe Bitkileri Laboratuvarı'nda Nisan 2021 – Temmuz 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Morfolojik karakterizasyon çalışmasında 15 adet Endonezya biberi genotipi kullanılmış, ardından anter kültürü çalışması için 5 adet genotip seçilmiştir (Genotip 6, Genotip 8, Genotip 12, Genotip 13 ve Genotip 18). Seçilen 5 genotip, çevresel uyarlanabilirliklerine ve morfolojik görünümlerine göre seçildi. UPOV'a (2020) atıfta bulunan karakterizasyon çalışmasındaki gözlemler, kantitatif ve kalitatif karakterlerin gözlemlerini içerir. Nicel veriler PCA (Temel Bileşen Analizi; Principle Component Analysis) kullanılarak analiz edildi ve bir dendrogram oluşturmak için nitel veriler kullanıldı. Aynı zamanda, anter kültürü deneyi, 3 muamele (anter dikme süresi, genotip ve ortam) ve 3 tekerrür ile Tesadüf Parselleri Deneme Tertibi (Completely Randomized Design) üzerine kurulmuştur. Anter kültürü prosedürü, anter belirleme, ortam hazırlama, anter sterilizasyonu, ön uygulama ve kültürleme ve iklimlendirmeyi içerir. Bitkiler elde edildikten sonra, bitkilerin haploid, miksoploid veya çift haploid/dihaploid (DH) olarak durumunu belirlemek için ploidy seviyesi tayini yapılmıştır. Kolşisin uygulaması sadece haploid düzeyde ploidy olan bitkilerde gerçekleştirilmiştir. Mixoploid ve DH bitkilerine kolşisin verilmesine gerek yoktur çünkü kromozomlar kendiliğinden katlanmıştır (2n). Temel Bileşen Analizi (Principle Component Analysis), ilk dört bileşenin öz değerinin 1'den büyük olduğunu gösterdi ve verilerdeki değişimin %83'ünü açıkladı. Temel Bileşen (PC; Principle Component) 1 verilerdeki değişkenliğin %37'sini, PC2 verilerin %25'ini, PC3 verilerdeki değişkenliğin %12'sini ve PC4 verilerdeki değişkenliğin %9'unu açıklamaktadır. Bu bileşenler dahil edilecek kadar önemlidir. Öncelikle morfolojik biber çeşitliliğinin ölçümü yaprak uzunluğu, yaprak genişliği ve çiçeklenme zamanıydı. İlk temel bileşen (PC1), yaprak uzunluğu, genişliği ve çiçeklenme zamanı ile pozitif olarak ilişkilidir-bu bileşen öncelikle morfolojik biber çeşitliliğinin bir ölçümüdür. İkinci bileşen (PC2), meyve eti kalınlığı, çiçek sapı çapı ve meyve çapı ile önemli ölçüde pozitif ilişkilerdir. Üçüncü bileşen (PC3), meyve uzunluğu, çiçek sapının uzunluğu ve kuru madde ile önemli negatif ilişkilere sahiptir. Dördüncü bileşen (PC4), boğum arası uzunluğu, bitki boyu ve meyve çapı ile negatif ilişkilere sahiptir. Dendrogram, 15 genotipi %59.79 benzerlik değeri ile 4 gruba ayırmıştır. Dendrogram, Genotip 6'nın diğer genotipler arasında en farklı genotip olduğunu göstermiştir. Genotip 2, 3, 5, 7, 13, 14, 15, 19 ve 24 aynı grupta gruplanır. Genotip 18, Genotip 9, 23, 12 ve 8 ile en yakından ilişkilidir. Anter kültürü 3 ay boyunca yapılır: Ağustos, Eylül ve Ekim. Ağustos ayının ilk ayında, dikilen toplam 6776 anterden, replikasyon başına ortalama NDA (Gelişim Anter Sayısı; Number of Developing Anther) 97 anter'e, NC (Kalus Sayısı; Number of Callus) 1'e ve In NP (Bitki Sayısı; Number of Plant) 3'ün üzerine çıktığında.Üretilen toplam bitkicik sayısından bakıldığında, Ağustos, Androjenez çalışmaları için en dönüm zamanıdır. Analiz, çalışmanın üç ayı boyunca Genotip, Ortam ve ikisi arasındaki etkileşimin anterlerin büyümesini < %1 düzeyinde önemli ölçüde etkilediğini gösterdi. Bu androjenez çalışmasında kullanılan beş genotipten Tukey Testine göre, en iyi genotip genotip 8 olurken, sırayla Genotip 18 ve Genotip 12 izledi. Ortam faktörde ise O2 (B5 + sakaroz + %0.25 aktif kömür) ve O3 ( MS + maltoz + %1 aktif kömür) ortamı, anter gelişimi için en iyi ortam, ardından O4 (B5 + maltoz + %1 aktif kömür) ortamı ve son O1 (MS+ sakaroz + %0.25 aktif kömür) ortamıydı. Genotip 8*O3, Genotip 8*O2 ve Genotip 18*O2 arasındaki etkileşim bu çalışmada en iyi muamele kombinasyonuydu. Bu arada, Genotip 6*O1 ve Genotip 6*O2 muamele kombinasyonları ortalama olarak en az sayıda anter üreten kombinasyon muameleleri olmuştur. Anterin iyi bir kök sistemine ve mükemmel bir kotiledon bitkisine dönüşmesi için gereken süre 100 gündür. Bu çalışmada elde edilen toplam 55 iklime alıştırılmış bitkiden 30'u haploid bitkilerdi (n) ve 25 bitkide spontan kromozom katlanması vardı. Bu çalışmada elde edilen toplam 55 iklime alıştırılmış bitkiden 30'u haploid (n) ve 25 bitki ise spontan double haploid olarak belirlenmiştir. 30 haploid bitkiden 10'u DH bitkilerine dönüşmüştür. Toplam 30 hat genotipi hayatta kalmış ve kendilemelerle saf tohumlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pepper breeding program is growing rapidly. pepper which belongs to the Solanaceae family is one of the species that has a high level of genetic diversity. This diversity is a very important resource for hybridization programs in creating superior varieties. The androgenesis method was carried out to shorten the time to obtain homozygous pure line plants. The purpose of this study was to determine the morphological character of Indonesian pepper as a result of exploration and to determine the effect of genotype and medium composition on the formation of haploid plants through anther culture experiments. The research was conducted at the Experimental Greenhouse and Horticulture Laboratory in Selcuk University, Konya, Türkiye from April 2021 – July 2022. 15 genotypes of Indonesian pepper were used in the morphological characterization study, then 5 genotypes were selected for the anther culture study (Genotype 6, Genotype 8, Genotype 12, Genotype 13, and Genotype 18). Principal Component Analysis showed the first four components have eigenvalue greater than 1 and explained 83% of the variation in the data. The primarily a measurement of morphological pepper diversity were leaf length, leaf width, and time to flowering. Dendrogram divided 15 genotypes into 4 groups with a similarity value of 59.79%. Genotypes, medium, and the interaction of genotypes between medium significantly affect anther development. Genotype 8 has regeneration factors better than others, moreover, O2 and O3 were the best medium for anther culture study than O4 and O1. Since the average number of development anther is higher than other treatments, Genotype 8*O2 and Genotype 8*O3 would be the suitable treatment. The time needed for the anther to turn into a plant with a good root system and a perfect cotyledon is 100 days. From a total of 55 acclimatized plants obtained in this study, 30 were haploid plants (n), and 25 plants had spontaneous chromosome doubling. 10 out of 30 haploid plants have turned into DH plants. In total, 30 line genotypes survived and recovered their pure seeds.