Halkla ilişkiler meslek örgütleri açısından sanal ortamda halkla ilişkiler yönetimi: Halkla ilişkiler dernekleri web siteleri üzerine bir araştırma
Usage of virtual environment in terms of public relations professional associations and public relations management in virtual platforms: A research on public relations associations' web sites
- Tez No: 410121
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BAŞOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Halkla ilişkiler uzun yıllar boyunca araştırma konusu olmuştur. Gerek halkla ilişkilerin tanımı ve tarihsel süreçte geçirdiği değişim gerekse de uygulama alanlarının farklılaşması bu disiplinin çok daha farklı olarak ele alınmasının gerektirmektedir. Uzun yıllardır var olan bu uzmanlık alanı meslek örgütleri olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bir mesleğin daha iyi şartlarda uygulanmasını sağlayan meslek örgütlerinin varlığı halkla ilişkiler mesleğinde de somut bir şekilde kendisini göstermektedir. Bu sebeple özellikle meslek örgütlerinin sanal ortamlardaki halkla ilişkiler faaliyetlerini, halkla ilişkiler araçları yönetmesi gerekmektedir. Çalışma da buna paralel olarak halkla ilişkiler, meslek örgütleri, sanal ortam ve halkla ilişkiler meslek örgütlerinin sanal ortam yönetimine dönük bir araştırmayı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Public relations has been a research field for a long time. Both the description of public relations and alteration during this process and differentiation of execution area made this discipline approach variously. In this reason public relation has been a professional field. This discipline which has been for long years comes to the forefront as professional associations. The professional association which provides better professional practice takes part tangibly in public relations. For this reason public relations professional associations should have manage virtual environment with public relations tolls with determinated purposes. This study contains a research which related with public relations, professional associations, virtual environment and usage of public relations tools in virtual environment aspect of public relations professional associations.