Yeni dönem Beycesultan Höyük kazılarında tespit edilen Geç Tunç Çağ dönemi metal buluntuları
The metal findings of Late Bronze Age at Beycesultan with new term excavati̇ons
  1. Tez No: 410122
  2. Yazar: MEHMET AKİF ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
“Beycesultan Höyük Yeni Dönem Kazılarında Ortaya Çıkarılan Geç Tunç Çağ Dönemi Metal Buluntuları”isimli tez çalışmasında, Batı Anadolu genelinde ortaya çıkarılan buluntulardan yararlanılarak Beycesultan tipolojisi oluşturulmuştur ve buluntular çevre kültürler ile karşılaştırılmıştır. Geç Kalkolitik Dönemden Geç Tunç Çağı sonuna kadar çeşitli formlarda metal örnekler ile karşılaşılmıştır. Beycesultan Höyükte tespit edilen formların Kuzeybatı Anadolu, Kıyı Ege ve Orta Anadolu buluntuları ile benzerlik gösterdiği anlaşılmıştır. Buluntulara göre Beycesultan höyükte metalürjik aktviteler yoğun olarak görülmekte ve bakır, kalay, yoğun olarak kullanılmakta, gümüş, altın madenine ait bulutular az sayıda ele geçmektedir. Sonuç olarak Beycesultan Höyük güçlü bir üretim kapasitesine sahiptir. Ve biz bütün tabakalarda bu izleri görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis which named as“The Metal Findings of Late Bronze Age at Beycesultan With New Term Excavatios”a metal typology of Beycesultan created by taking advantage of finds from across Western Anatolia and compared with surrounding cultures. We have encountered different kinds of metal forms from Late Chalcolithic Period to the end of the Late Bronz Age. It is understood that those findings which was found in Beycesultan Mound seems similar with North West Anatolia, Aegean coast and Middle Antolian finds. According to the finds in the Beycesultan Mound, metallurgical activities seems intense, copper, tin, use common whereas silver, golden mine finds rare. Consequently Beycesultan Mound has a strong production capacity. And we see these marks in all layers.