Çocukluk çağında ruhsal travma yaşamış yetişkin bireylerin depresyon düzeylerinin ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Spiritual study of childhood trauma and depression levels lived life satisfaction of adults
  1. Tez No: 410160
  2. Yazar: SELİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bireyler çocukluk çağında yaşadıkları travmaların etkisini, yaşamlarının ilerleen bölümlerinde yoğunlukla hissetmektedir. Bu çalışmada çocukluk çağı travmaların yaşam doyumu ve depresyon ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul'da ikamet eden 20-45 yaş arası 75 yetişkin oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Yaşam Doyumu Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma). kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında cinsiyet ve ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesinde t-testi; yaş, medeni durum, eğitim durumu ve aylık gelir düzeyi değişkenlerinin ölçekler ile ilişkisinin incelenmesinde ANOVA kullanılmıştır. Bununla birlikte, çocukluk çağı travmaları, yaşam doyumu ve depresyon ilişkisinin ortaya konulabilmesi için Pearson Korelasyon Katsayısı kontrol edilmiştir. Elde dilen bulgulara göre çocukluk çağı travmaları ile depresyon arasında pozitif, çocukluk çağı travmaları ile yaşam doyumu arasında ise negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer taraftan yaşın depresyon; medeni durumun duygusal istismar, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, duygusal ihmal, cinsel istismar ve depresyon; eğitim durumunun duygusal istismar, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, duygusal ihmal, yaşam doyumu ve depresyon; gelir düzeyinin duygusal istismar, fiziksel istismar, cinsel istismar ve depresyon üzerinde etkili olduğu çalışma sonucunda elde edilen diğer bulgulardır. Anahtar Kelimeler : Çocukluk çağı travmaları, yaşam doyumu, depresyon.
Özet (Çeviri)
Individuals have the effect of trauma they experienced in childhood is felt heavily in the advance portion of their lives. In this study, it was aimed to investigate the relationship between childhood trauma, depression and life satisfaction. The participants of the study between ages 20-45 are and residing in Istanbul constitutes. Life Satisfaction Scale, the Beck Depression Inventory and the Childhood Trauma Questionnaire was used as the data collection tools,. The obtained data were analyzed using descriptive statistical methods (Number, Percentage, mean, standard deviation). To examine the relationship between gender and the scale of quantitative data were compared with t-test; for age, marital status, education level and monthly income, ANOVA was used. However, in order to reveal the relationship between childhood traumas, life satisfaction and depression, Pearson Correlation Coefficient was checked. According to the findings there ise a positive correlation between childhood trauma and depression. On the other hand, there ise a negative relationship between childhood trauma and life satisfaction. The age of the participants is significiantly effective on depression. There is a statically significiant difference between marital status and emotional abuse, physical abuse, physical neglect, emotional neglect, sexual abuse and depression. Educational status is effective on emotional abuse, physical abuse, physical neglect, emotional neglect, life satisfaction and depression while the income level is on emotional abuse, physical abuse, sexual abuse, and depression. Key Words : Childhood trauma, life satisfaction, depression