Ayancık gelgitleri ve babam
Ebbs and flows of Ayancık and my father
- Tez No: 410193
- Danışmanlar: DOÇ. CELAL OKTAY YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Öz yaşamsal bir belgesel olarak ve yalın bir gerçeklikle hazırlanan bu filmde, yaşadığı şehre gittikçe yabancılaşan bir yaşlının kendi geçmişine yaptığı içsel yolculuk anlatılmaktadır. Bu yolculuk sırasında doğduğu ve büyüdüğü ilçeye dönen Hulusi Sarısoy, Ayancık'taki sosyo-ekonomik değişimler sonucu tanıdık mekanların bozulduğuna, insanların zamanın yıpratıcılığı ile uzaklaştığına tanık olur. Bu belgesel film çalışmasında; bireysel gibi duran her kişinin kendisine özgü hayatının, aslında bir ortak mekana ve kolektif bir zamana ne kadar bağlı olduğu gözlenecektir. Filmin finaline doğru ise Hulusi Sarısoy'un filmin başından beri bulmaya çalıştığı geçmiş zamanı arayışını,“Hepsi anımızda, hatıramızda duruyor”sözleri ile bitirdiğini anlıyoruz. Anahtar Kelimeler : Ayancık, Göç, Hulusi Sarısoy, Yabancılaşma, Mekân ve Zaman, Geçmiş ve Gelecek, Kereste Fabrikası, Köy, Ahşap Ev.
Özet (Çeviri)
This documentary film is based on autobiographical, plain reality of an old man, who becomes a foreigner in his own home city, where he travels and analyses his own past, own life. During this journey Hulusi Sarisoy, goes back to the town where he was born and grown up, witnesses that Ayancik's decaying familiar places are the result of socio-economic changes and also realises that people become distant due to impairing times. In this documentary making; it will be observed the correlation among each individuals specific to each of their own, that related to the common places and the collective time. Towards to the finishing line, we understand that from the beginning of the film Hulusi Sarisoy's endeavour to find the bygone time is hidden what he says“ they are all among us, in our memories.”Key Words : Ayancik, Hulusi Sarisoy, Time, Past and Future, Wooden House, Sawmill