Acil serviste çalışan güvenliği (Konya örneği)
Worker safety in emergency department (Konya example)
- Tez No: 410194
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Acil servisler farklı nedenlerle gelen hastaların aynı anda bakıldığı, hastaların yaşamları ile ilgili kritik kararların kısa sürede verildiği, ölüm oranlarının yüksek olduğu üniteler olduğundan çalışanlar açısından oldukça stresli ve gergin ortamlardır. Burada çalışanlar hasta yoğunluğundan dolayı çoğu kez yeme-içme gibi fizyolojik gereksinimlerini bile karşılayamamakta, bitkinlik derecesinde yorgunluk yaşamakta, bu da çalışanlarda gerginlik yaratabilmektedir. Ülkemizde sağlık çalışanları sağlık bakanlığı verilerine göre; büyük oranda hastanelerde istihdam edilmekte olmasına rağmen; sağlık, güvenlik ve idari hizmetleri almakta güçlük çekmektedirler. Meslek hastalıkları ve iş kazaları kayıtları dahi düzenli tutulamamaktadır. Sağlık çalışanının en önemli riski, toplumu oluşturan diğer bireyler gibi,tüm insanların yüz yüze olduğu risklerle karşılaşmasının unutulmasıdır. Onlarında bir insan olduğu unutulur. Sağlık çalışanı her tür riske karşı herkes kadar açıktır ve muhataptır. İş kazası geçirme, kimyasallara maruziyet, fiziki ve sözel şiddet, bulaşıcı hastalık ile karşılaşma olasılığı diğer insanlardan %5-10 oranında fazla, beklide daha da fazladır. Bunun yanında risklere karşı korunma tedbirleri ve önleyicilik faaliyetleri diğer mesleklere göre daha azdır. Anahtar Kelimeler : ĠĢ Sağlığı ve Güvenliği, Sağlık ÇalıĢanı, Acil Servis
Özet (Çeviri)
Emergency services are stressfuland tense environments foremployeesduetopatientsbeingexaminatedwhocomeforseveralreasonsandgivendecisionsfort heirlivesinshort time and high mortality rates. Employees working here many times cannot evenper form their basic physiological needs live in exhausting fatigueso this condition screatetension. Health workers in our country are employed in hospital smostly according to Health Ministry‟s records but a lot of the munabletoreceive health and Safety services. Their occupationaldiseases and work accidentsare not even recorded. The most important risk of health workers being forgotten is same as the risk of regular people who are facing all the risks in currentlife. Its forgotten that the health worker is a human being. The health worker faces all same risks like everyonewhoagainst. Toget an traffic accident,poisoning and infectiousdiseases are become not lesst han of other people, it is evenmorehappenedagainst the mandtheirchancesare not protecting them morethanotherpersons. Keywords : Occupational Health andSafety, HealthWorkers, Emergency Service