Sosyal yardım alan bireylerin depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi
Examination of levels of depression and hopelessness in individuals who receive social assistance
- Tez No: 410224
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal yardım alan bireylerin depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesidir. Araştırma amacına uygun olarak Beyoğlu İlçesi'nde yaşayan rasgele yöntemle seçilmiş; 68 sosyal yardım alan ve 72 sosyal yardım almayan birey olmak üzere toplam 140 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Sosyal yardım alan bireylerin depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin araştırıldığı çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde dünyada ve Türkiye'de sosyal yardım ve tarihçesinin yanı sıra, Beyoğlu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri faaliyetlerine ve sosyal yardım için gerekli literatür araştırmalarına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, depresyon tanımı, DSM-5TM'de yer alan depresyon bozuklukları, Türkiye'de depresyona dair yapılan çalışmalar ve tedavi yöntemleri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, sosyal yardım alan bireylerin depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi, Beyoğlu ilçesinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarından oluşmaktadır. Bu bölümde, sosyal yardım alan bireylerin depresyon ve umutsuzluk düzeyleri, sosyal yardım almayan bireyler ile karşılaştırılmış, araştırmaya katılan bireylerin sosyoekonomik düzeylerinin depresyon ve umutsuzluk düzeyleri üzerindeki etkisi gibi değişkenler araştırılmış ve sonuçları çizelgeler ve yorumlarla aktarılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sosyal Yardım, Depresyon, Umutsuzluk, Yardım.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the level of depression and hopelessness of the individuals receiving social assistance. Research, in accordance with its purpose has been carried out in over 140 randomly selected people living in Beyoglu, 68 of these people are receiving social support, 72 of them are not receiving any social assistance at all. In the research personal information form, Beck Hopelessness Scale and Beck Depression Inventory have been used. Our research study consists of 3 parts that are based on depression and hopelessness levels of the individuals receiving social support. In the first part, our study contains social welfare and its history in the world and in Turkey, also it contains the social welfare activities and the necessary literatur researches organised by Beyoglu municipality. In the second part of the study, definition of depression, depression disorders mentioned in DSM-5TM, studies on depression and treatment methods and finally with the concept of hopelessness have been discussed. The third and the last part of the study consists of the analysis on depression and hopelessness of the individuals receiving social support and the results of researches conducted in Beyoglu District. In this part, the level of depression and hopelessness of the individuals receiving social assistance has been compared with the ones that are not receiving any social support, social-economic conditions of the individuals participated in researches have been considered with their depression and hopelessness levels and the results have been explained with charts and comments. KeyWords : Depression, Social, Hopelessness,