8. sınıf öğrencisi olup obsesif kompulsif bozukluk teşhisi almış olan çocuklarda sınav kaygısı bozukluğu oranının sıklığının değerlendirilmesi
Rate of anxiety disorder evaluation of the incidence of the 8th grade students who was diagnosed as obsessive compulsive disorder
- Tez No: 410223
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. Sınıf öğrencisi olup obsesif kompulsif bozukluk teşhisi almış olan çocuklarda sınav kaygısı bozukluğu oranının sıklığının değerlendirilmesidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak obsesif kompulsif belirtileri araştırmak amacıyla Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği, sınav kaygısı bozukluğunu araştırmak amacıyla Westside Sınav Kaygısı Ölçeği ve bazı demografik değişkenleri araştırmak amacıyla Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulguları bakıldığında obsesyon, kompulsiyon ve obsesyon-kompulsiyon alt ölçeklerinden aldıkları puanlar arttıkça sınav kaygısının arttığı görülmektedir. Bireylerde obsesyon belirtileri arttıkça sınav kaygısı daha fazla yaşanmaktadır. Bireylerde kompulsiyon belirtileri arttıkça sınav kaygısı daha fazla yaşanmaktadır. Bireylerde obsesyon-kompulsiyon belirtileri arttıkça sınav kaygısı bozukluğu daha fazla yaşanmaktadır. Demografik değişkenler açısından bakıldığında ise kızlarda obsesif kompulsif belirtilerin ve sınav kaygısı bozukluğunun erkeklere oranla daha yüksek olduğu, okul başarı durumunun sınav kaygısı ile negatif ilişki içerisinde olduğu, anne-baba çalışma ve eğitim durumunun sınav kaygısı üzerinde etkili olduğu ve aile gelir durumu düştükçe sınav kaygısı puanlarının yüksek olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Obsesif,Kompulsif, Sınav Kaygısı,
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to discover the frequency of exam anxiety disorder on 8th grade students who have been diagnosed with obsessive-compulsive disorder. In this research, yale-brown obsession compulsion scale has been used as a data capture tool in order to identify the obsession compulsion symptoms. Westside Exam Anxiety Scale and demographic variables Individual Information Forms have been used for evaluation. In the results, as the scores of obsession-compulsion scales increase, obsession, compulsion subscales and exam anxiety scores also increase. It is found that the exam anxiety increases with the increment of obsession symptoms. As the compulsion symptoms increase, exam anxiety disorder scores increase, too. With the escalation of obsession compulsion symptoms, the exam anxiety increases. In terms of demographic variables, it can be seen that the girls show much more obsessive compulsive symptoms and exam anxiety than boys. Therefore, there is clear negative correlation between school success and exam anxiety. The income rate and educational status of the students' parents have an effect on their exam anxiety disorder. As a result, as the family's income status falls down, the exam anxiety disorder rises up. Key Words : Obsessive, Compulsıve, Exam Anxiety