İbn Hazm'ın en-Nübez adlı eserinin tahlili
Analysis of İbn Hazm's book: Al-Nubadh
- Tez No: 410307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, Zahiri Mezhebi'nin önemli bir temsilcisi olan İbn Hazm (ö. 456/1064) tarafından yazılmış, fıkıh usulü konularını ihtiva eden en-Nübez adlı eserin tahlilidir. Asıl adı Alî b. Ahmed b. Saîd b. Hazm el-Endelüsî olan İbn Hazm, fıkıh usulü konularını içeren el-İhkam adlı hacimli eserinden sonra usul konularının daha kolay anlaşılması için en-Nübez adlı eserini yazmıştır. Bu eserdeki tahlil çalışmamızı, Serahsî'nin el-Usul adlı eseri ve Gazalî'nin el-Mustasfa adlı eseri ile karşılaştırmalı olarak ele aldık. Çalışmamız giriş, üç ana bölüm ve sonuç olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Girişte konunun kapsamı önemi ve işleniş yöntemi; birinci bölümde İbn Hazm'ın kısa biyografisi ile eserlerini ele alarak çalışmamızın omurgasını oluşturan en-Nübez'in tanıtımına daha fazla yer ayırdık. en-Nübez'in alt başlıkları olan İcmâ', Sünnet, Nesih, Akli Delilleri ve İçtihat-Taklid meselelerini ikinci bölümde; yazarın ayrıntıya girmeden incelediği farklı meselelerini ise üçüncü bölümde irdeledik. İkinci bölümdeki konular ile ilgili İbn Hazm'ın görüşlerini Serahsî ve Gazalî ile karşılaştırdık. Üçüncü bölümde ise çalışmamızın kapsamını ve amacını aşacağı için böyle bir karşılaştırma yapmadık. Sonuç bölümünde ise incelediğimiz konunun genel değerlendirmesini ve İbn Hazm'ın fıkıh usulü görüşleri ile ilgili ulaştığımız neticelere değindik. Zahirî anlayışa sahip olan İbn Hazm'ın görüşleri ile karşılaştırdığımız diğer iki usulcü olan Gazalî ve Serahsî arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
This study is an analysis of al-Nubadh by Ibn Hazm Alî b. Ahmad b. Saîd b. Hazm al-Andalusī (death 456/1064) who was a significant representative of Zahiri School in his time. He wrote this book on Islamic legal methodology in order to make understandable some complicated theories which he covered in another methodology book, al-Ihkām. We examined al-Nubadh in comparison with al-Usul written by Sarakhsi and al-Mustasfa writen by Ghazali. This study consists of five main parts; an introduction, three main sections and a conclusion. In introduction, we looked at importance of the subject, methodology and the scope of the topic. At the first section, we emphasized introduction of al-Nubadh which is the main matter of our study and gave a brief biography of Ibn Hazm and his studies. In the second part, we discussed Ijma, Sunnah, Naskh, Legal reasoning, and Ijtihad-Taqlid issues which are the subtitles of al-Nubadh,. In third part, we shortly discussed various matters that were investigated by the author. We compared opinions of Ibn Hazm in the second section with opinion of Sarakhsi and Ghazali. We did not make any comparison in the third section because of many brief various issues in a chapter. In the conclusion part, we made an overall assessment to examine the subjects that were addressed and the results about Ibn Hazm's views on Islamic legal theories. We evaluated differences and similarities between Ibn Hazm and the other two scholars Ghazali and Sarakhsî through their views on Islamic legal theories.