Abdullah b. Mes'ûd ve hadis ilmindeki yeri
Abdullah b. Mas'ûd and his place in the hadith science
  1. Tez No: 410306
  2. Yazar: TUĞBA ALTUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  6. Anahtar Kelimeler: $EGXOODKE0HV¶€G6DKkEH, Hadis, 6QQHW, AEGXOODKE0DV¶€G, Companion, Hadiths, Sunnah
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Hz. Peygamber, kendisine indirilen vahyin günlük hayatta uygulayıcısı ve açıklayıcısı olmuş;“model olma”özelliğini göstererek dinin daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamıştır. Kur'an'ı anlamak ve onun ruhuna göre hareket etmek isteyen ashâb, Rasûlullah'ın tedrisatından geçerek, İslam'ın gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol üstlenmişlerdir. Zira Hz. Peygamber'in sözlerinin, davranışlarının, emir ve yasaklarının doğru anlaşılması; hadiselerin gerçek sebebi algılanarak, iç yüzüne vakıf olarak nakledilmesi, İslamiyet'in ilk dönem temsilcilerinin büyük gayret gösterdikleri bir alan olmuştur. İlk dönem İslam neslinin en önemli isimlerinden birisi şüphesiz Abdullah b. Mes'ûd'dur. İslamiyet'in ilk dönemlerinde Müslüman olan ve Rasûlullah'ın hizmetinde, O'nun yakınında uzun yıllar bulunan İbn Mes'ûd, ilmi ve zekâsı yönüyle seçkin bir konum elde etmiş, kendi ismiyle anılan bir ekolün kurucusu ve temsilcisi olmuştur. O yalnızca çok hadis nakleden bir muhaddis olmamış, aynı zamanda müfessir, fakîh, kâri, hatîb gibi vasıfları da kendisinde taşımıştır. Onun Hz. Peygamber'den oldukça fazla hadis nakletmesi ve İslam dünyasındaki mümtaz yeri bizi bu çalışmayı yapmaya yönlendirmiştir. İslam tarihine ve düşünce sistemine yön veren bu büyük sahâbe ile ilgili yaptığımız bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi, Hz. Peygamber ve Sahâbe döneminde hadis nakli üzerinde durduk. Birinci bölümde İbn Mes'ûd'un hayatını; Hz. Peygamber'e yakınlığı, O'nun vefatından sonra halifelerle ilişkisi, bu dönemlerde üstlendiği görev ve sorumluluklar yönüyle ele aldık. Onun ilmi şahsiyeti, hadisçiliği ve kendisinden hadis nakleden talebelerini belirlemeye çalıştık. İkinci ve son bölümde Abdullah b. Mes'ûd'un Kütüb-i Sitte içerisinde yer alan hadislerinin tespitini yaparak, senetlerin durumu ve metinlerdeki farklılaşmaları inceledik.
Özet (Çeviri)
The Prophet Muhammad was the practitioner and descriptor of the divine inspiration, which are inspired to him, in daily life. Companions of The Prophet Muhammad, who wanted to understand the Koran and act accordingly, shouldered an important role to convey Islam to the next generations by getting His schooling. Because it was a point for which the first representatives of Islam tried very hard in order to make people understand the words, behaviours, orders and prohibitions of The Prophet Muhammad correctly as well as realising the underlying reasons of the cases and having a grasp of the cases. One of the most important names in this period was undoubtedly Abdullah b. Mes'ûd.. Ibn Mes'ûd, who became a Muslim in the early periods of Islamism and was close to The Prophet Muhammad for long years under his service, got an eminent position with the help of his knowledge and intelligence, became the founder and representative of a school called by his own name. He is not only a person conveying lots of sayings from The Prophet Muhammad but also a scribe, a very good preacher and a glossator. Therefore; our study was inspired by the sayings of The Prophet Muhammad conveyed by him as well as his unique position in Islamic world. Our study which we carry out regarding this important companion of The Prophet Muhammad who directed Islamic history and current of thought is composed of an introduction and two parts. In the introduction part, we touched on the aim and method of the study as well as the sayings of The Prophet Muhammad conveyed during the age of The Prophet Muhammad and His companions. In the first part, we discussed the life of Ibn Mes'ûd, his proximity to The Prophet Muhammad, relations with the caliphs after His death in terms of his duties and responsibilities. We tried to determine his knowledgeable personality, his conveying sayings from The Prophet Muhammad and his students who conveyed sayings from Ibn Mes'ûd.In the second and the last part, we determined the hadiths of Abdullah b. Mes'ûd included in Kutub-u Sitte and analyzed the status and differences of the texts.