Simulation based optimization using simulated annealing for dynamic scheduling of parallel machines with a common server
Ortak sunuculu paralel makinelerin dinamik çizelgelemesi için tavlama benzetimi tabanlı simülasyon optimizasyonu
  1. Tez No: 410508
  2. Yazar: ALPER HAMZADAYI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKALP YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Paralel makina çizelgeleme, çizelgeleme literatüründe en çok çalışılan alanlardan bir tanesidir ve iki bakış açısından önemlidir. Teorik açıdan, tek makine çizelgelemenin genelleştirilmiş halidir ve esnek akış tipi atölye çizelgelemenin özel bir durumudur. Uygulama açısından, üretim sistemlerinin paralel makinalardan ibaret olması gerçek dünya endüstrilerinde çok yaygındır. Modern üretim sistemlerinde, bir donanım parçası veya hazırlıktan sorumlu olan işçi ekibi veya tek bir operatör gibi bazı kaynaklar hazırlık işlemi boyunca gerekli olabilir. Bu durumların her biri, ortak sunucu ile çizelgeleme problemini tanımlar. Çoğu gerçek üretim ortamlarında, beklenmedik gerçek zaman olayları genellikle kaçınılmazdır ve önceden yapılan çizelgenin sürekli olarak tekrar gözden geçirilmesini zorlar. Tekrar çizelgeleme, beklenmedik gerçek zaman olaylarına cevaben, bu olayların sistem performansı üzerindeki etkisini azaltmak için var olan üretim çizelgesini güncelleme işlemidir. Bu tezin temel amacı, sıra bağımlı hazırlık operasyonlarının ortak sunucu ile yapıldığı m özdeş paralel makina problemini şeklen tanımlamak ve gerçek zaman olaylarına nasıl ve ne zaman tepki gösterileceğini göz önünde bulundurarak, benzetim tabanlı en iyileme yaklaşımlarını problemin dinamik versiyonunu için önermektir. Bu bağlamda, ilk olarak, çizelge uzunluğunu en aza indirmek için statik problem, karma tam sayılı doğrusal programlama modeli olarak formüle edilmiştir. Daha sonra, çizelge uzunluğunu ve önerilen öncelik tabanlı performans ölçüsünü en aza indirmek için tavlama benzetimi ve sevk kuralları tabanlı tamamen yeni çizelgeleme yaklaşımları benzetim en iyileme aracı olarak problemin dinamik versiyonunu çözmek için önerilmiştir. Geliştirilen modelin performansı bir deney seti üzerinde test edilmiş ve önerilen tamamen yeni çizelgeleme yaklaşımlarının performansları hipotetik benzetim durumları üzerinden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel machines scheduling is one of the most studied areas in the scheduling literature and important from two points of views. From a theoretical point of view, it is a generalization of single machine scheduling, and a special case of flexible flow shop scheduling. From a practical point of view, manufacturing systems consists of parallel machines are very common in the real world industries. In modern manufacturing systems, some resources, such as a piece of equipment or a team of setup workers or a single operator, may be required throughout the setup process. Each of these cases defines a scheduling problem with a common server. In most real-world environments, unexpected real time events are usually inevitable, and continually forces reconsideration and revision of pre-established schedules. Rescheduling is the process of updating an existing production schedule in response to unpredictable real time events to minimize its impact on system performance. The main endeavour of this dissertation is to formally describe the static m identical parallel machines scheduling problem with a common server and sequence dependent setup times and, regarding how and when to react to real time events, to develop simulation based optimization approaches for the dynamic version of this problem. Within this context, firstly, the static problem is formulated as a mixed integer linear programming model for minimizing the makespan. Then, a simulated annealing and dispatching rules based complete rescheduling approaches as the simulation optimization tools are proposed to solve the dynamic version of the problem for minimizing the makespan and a proposed priority based performance measure. The capability of the developed mathematical model is tested through a set of computational experiments and the performances of the proposed complete rescheduling approaches are compared on the hypothetical simulation cases.