Determining the deformations in Western Anatolia with GPS and gravity measurements
Batı Anadolu bölgesindeki deformasyonların GPS ve gravite ölçümleri ile belirlenmesi
- Tez No: 410509
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKÇIĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Batı Anadolu dünyadaki sismik olarak çok aktif ve ani açılma gösteren bölgelerden biridir ve halen yaklaşık K-G yönünde kıtasal açılma göstermektedir. Batı Anadolu bölgesinin bu önemli durumundan dolayı, bu çalışmada bölgedeki deformasyonları irdelemek için GPS ve mikrogravite ölçümleri kullanılmıştır. İlk olarak TURDEP, TUSAGA-AKTİF ve Harita Genel Komutanlığı'ndan temin edilen GPS verileri Avrasya sabit çözümler ile proses edilmiş, yılda yaklaşık 20-25 mm'lik hızla hareket ettiği saptanmıştır. Ayrıca, rejyonel deformasyonu gözlemlemek için Ege ve Anadolu blok çözümleri yapılmıştır ve istasyonların hız değişimleri yaklaşık yılda 3-15 mm olarak saptanmıştır. İkinci adımda, 6 noktada Akhisar (Manisa), Eşme (Uşak), Çal (Denizli), Bademli (İzmir), Borlu (Manisa), Karacasu (Aydın), eşzamanlı olarak alınmış GPS ve mikrogravite verileri, düşey yöndeki kütle değişimini irdelemek için birlikte değerlendirilmiştir. Üçüncü adımda, Gamit-Globk yazılımı ile elde edilen GPS hızları ile Coulomb 3.3 yazılımıyla modellenen GPS hız verileri Gediz grabeninin kuzeyindeki normal fay ve Büyük Menderes Grabeninin güneyindeki normal fay için birlikte değerlendirilmiş ve bu faylardaki Coulomb stres değişimi elde edilmiştir. Son olarak jeolojik dönemler boyunca Batı Anadolu bölgesindeki deformasyonu incelemek için sonlu elemanlar yöntemi ile bölgeye ait sayısal modelleme yapılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen tüm bulgular, çalışma alanında yapılmış jeofizik ve jeolojik çalışmaların sonuçlarıyla ve deprem odak derinlik dağılımları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Western Anatolia is one of the most seismically active and rapidly extending regions in the world and is currently experiencing an approximately N–S continental extension. Due to this important case of Western Anatolia, deformations of the region were examined by GPS and gravity measurement in this study. Firstly, the GPS stations of TURDEP poject, CORS-TR Project and General Command of Mapping were processed relative to Eurasia fixed frame and the velocities of the stations were found as approximately 20-25 mm per year. Besides, the Anatolian Block and Aegean block solutions the velocity magnitudes were obtained between approximately 3-15 mm per year. As second step, the GPS and microgravity data, which were obtained simultaneously at 6 points; Akhisar (Manisa), Eşme (Uşak), Çal (Denizli), Bademli (İzmir), Borlu (Manisa), Karacasu (Aydın), were compared for discussing about vertical mass changes on the measurement points. As third step, obtained GPS velocities by using GAMIT-GLOBK software were compared with the modeled GPS velocities by Coulomb 3.3 software on the northern normal fault of Gediz graben and southern normal fault of the Büyük Menderes graben by using Coulomb 3.3 software and coulomb stress changes were obtained for these faults and compared with earthquakes. As the last step, the numerical models were created by using finite elements for determining the deformation of Western Anatolia during the geological time scales. As a result, all the results were compared with the previous geophysical and geological studies and earthquake focus depth distributions.