Photocatalytic oxidation of pollutants
Kirleticilerin fotokatalitik oksidasyonla arıtımı
- Tez No: 410519
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin en önemli amaçları ince filmlerin (potasyum lantanyum titanyum oksit - KLTO) sol-jel ve döndürmeli kaplama yöntemi ile üretilmesi ve suyun içinde zor parçalanan bileşiklerin fotokatalik parçalanma verimlerinin farklı pH ve ışık şiddeti etkilerinin incelenmesidir. Nano malzemelerin ve kaplamaların üretimleri gün geçtikçe ilerlemektedir. Bu nedenle partikül halindeki fotokatalizörlere göre daha çevreci olan ince film fotokatalizörler üretilerek partikül haldeki katalizörlerin sudan ayırma işlemi gibi ekstra bir işlem gerektirmeden arıtım sağlanacaktır. İnce film üretiminde filmin yapısına etki eden yapısal ve morfolojik karakterizasyon işlemleri, malzeme karakterizasyonu, faz analizi, elementel analiz, mikroyapı analizi ve film karakterizasyonu yapılmıştır. Fenol (organik madde), azo boyar madde olan metilen mavisi) ve siyanür (inorganik madde) gibi kirleticiler kullanılarak fotokatalitik oksidasyon farklı pH, başlangıç konsantrasyonu, reaksiyon süresi ve ışık şiddeti değişken değerleri ile incelenerek güneş simülatörü (ATLAS SUNTEST CPS+) yardımıyla performans testleri yapılmıştır. 13 faklı fotokatalizör ile yapılan deneyler sonucunda en verimlisi K2La1.5Sm0.5Ti3O10 olarak bulunmuştur. Bu çerçevede 3 ana kısım oluşturulmuştur. İlk olarak pH ve ışık şiddeti araştırılacak değişken olarak seçilmiş ve arıtmaya etkileri araştırılmıştır. Fenol örnekleri ile yapılan testlerde %75,3 parçalanma verimine pH 7 ve 750 W/m2 ışık şiddetinde ulaşılmıştır. Metilen mavisi deneyi sonucu %97 arıtım 3 saat sonunda gerçekleşmiştir. Ayrıca alkali koşulda siyanür ile yapılan deneyler sonucunda %80,2 arıtım sağlanmıştır. Diğer yandan metilen mavisinin reaksiyon kinetikleri incelenmiş ve birinci derece reaksiyon kinetiğine uyduğu görülmüştür. Son olarak metilen mavisi için ANOVA testi yapılarak pH ve ışık şiddetinin arıtımda kendi başlarına etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The major objectives of this thesis are to produce thin films (potassium lanthanum titanium oxide - KLTO) via sol-gel and spin coating method and to observe the photocatalytic degradation efficiencies of the persistent compounds in wastewater under the influence of pH and light intensity. The production of advanced nanomaterials and coatings are improving day by day. Thin film photocatalysts are generated since they are more environmentalist than the particulate catalysts which are difficult to separate from water. In order to generate thin film structure; material characterization, phase analyses, elemental analyses, microstructure and film characterization were performed to evaluate structural and morphological characterization processes of the photocatalysts (KLTO). Phenol (organic matter), methylene blue (azo dye) and cyanide (inorganic matter) photocatalytic performance experiments with different pH, initial concentration, reaction time and light intensity levels were carried out in a solar box ATLAS SUNTEST CPS+ which is simulating natural solar radiation. As a result of the studies, 13 different thin films were examined and the most effective thin film photocatalysts were determined as K2La1.5Sm0.5Ti3O10. In this respect, three main parts were composed. First, pH and light intensity are selected as variables and their effects on degradation are investigated. 75.3% of degradation of phenol was achieved at pH of 7 and 750 W/m2 of light intensity. 97% of methylene blue was degraded after three hours of radiation. And, cyanide was degraded 80.2% under alkali condition. As a second step, the kinetic of methylene blue degradation was investigated and it is fitted to a first order reaction law. Finally, ANOVA test was performed for methylene blue and according to the findings; pH and light intensity were found as the significant factors for degradation of methylene blue.