Two dimensional modelling of sediment transport in unsteady flows
Kararsız akım durumunda oluşan sediment taşınımının iki boyutlu modellenmesi
- Tez No: 410520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYA, PROF. GÖKMEN TAYFUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez kapsamında, alüvyal kanallarda ve nehirlerde su yüzeyi profilini ve tabandaki değişimi hesaplamak amacı ile dengede olan ve olmayan taşınım durumları için iki boyutlu bir model geliştirilmiştir. Bu model, ağ bileşeni, hidrodinamik bileşen ve morfodinamik bileşen olarak adlandırılan üç bileşenden oluşmuştur. İlk bileşende akım alanını ayrıklaştırmak için düzensiz üçgen ağı oluşturulmaktadır. İkinci bileşende sığ su denklemleri kullanılarak akım parametreleri hesaplanmakta ve son bileşende akım parametreleri kullanılarak katı madde taşınımını denklemleri yardımı ile tabandaki değişim hesaplanmaktadır. Ayrıca, daha gerçekçi bir çözüm yakalayabilmek için, iki ayrı türbülans modeli denklemlere ilave edilmiştir. Denklemleri ayrıklaştırmak için Sonlu Hacim Metodu açık koşullarda uygulanmış ve Toplam Değişim Azalması yaklaşımı ile çözülmüştür. Geliştirilen modelin deneysel araştırma boşluğunu doldurmak ve sayısal sonuçları denemek amacı ile, Flow3D yazılımı kullanılmıştır. Dört ayrı örnek çözülmüş, çözülen örneklerin sonuçları Flow3D yazılımının sonuçları ile iyi uyum sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this dissertation a two-dimensional, depth averaged, coupled model in equilibrium and non-equilibrium conditions has been introduced to calculate the treatment of water surface profiles and bed deformation in alluvial channels and rivers. This coupled model made of three components, named meshing component, hydrodynamical component and morphdynamical component. The first component, develops triangular, unstructured meshes to discritisize the domain of the flow in open channels or rivers. The second component, applies two dimensional shallow water equations to calculate hydraulic data. The last component by considering the values that calculated by the second component and employing continuity equations of sediment transport phenomenon and various required experimental relations, determine bed deformation in erodible layer. Furthermore, in order to simulate the reality of the nature world, two turbulence models have been supplemented to the governing equations. For the sake of discretizing the governing equations Finite Volume Method has been employed in explicit conditions. In addition, Total Variation Diminishing scheme has been employed to solve the governing equations. In order to fill the gap of experimental research and examine the numerical results of developed model, Flow3D software has been used. Results from the four hypothetical cases show good agreement with the numerical results of Flow3D software.