Mathematical modeling of the impacts of geothermal fluid discharge on surface water quality
Jeotermal akışkan deşarjının yüzeysel su kalitesi üzerine etkilerinin matematiksel modellenmesi
- Tez No: 410545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda jeotermal enerji temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak gündemdedir. Ancak, yüksek çözünmüş madde miktarı ve ısıl içeriği nedeniyle, uygun şartlarda bertaraf edilmediği durumlarda jeotermal akışkanın yüzeysel su kalitesine önemli olumsuz etkileri bulunmaktadır. Günümüzde ülkemizde gelişen jeotermal enerji uygulamalarına paralel olarak, pek çok sahada atık jeotermal akışkana ilişkin sorunlar yaşanmaktadır. Bu sahalara en iyi örneklerden biri de Simav yöresidir. Simav bölgesindeki üç adet jeotermal sahadan (Eynal, Çitgöl ve Naşa) çıkan atık jeotermal akışkanın ciddi bir ısıl ve kimyasal kirlenmeye neden olduğu tespit edilmiştir. Özellikle arsenik, bor, lityum v.b. toksik elementlerce zengin olan akışkanın herhangi bir kontrol tedbiri olmadan yüzeysel su kaynaklarına deşarjının, bu kaynakların olası diğer kullanımlarını olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Bu çalışma kapsamında atık jeotermal deşarjlarının Simav Çayı'ndaki yüzeysel su kalitesi üzerinde yarattığı etkiler bir boyutlu bir matematiksel model (QUAK2K) ile belirlenmiştir. Farklı sistem koşulları altında jeotermal akışkanın neden olduğu kirlenmenin davranışı ve dağılımı incelenmiştir. Kalibrasyon çalışması sonucunda, model tahminleri ve gözlenen değerler arasında kabul edilebilir bir benzerlik elde edilmiştir. Kalibre edilmiş model ile Simav Çayı'nda jeotermal akışkan deşarjına bağlı olarak bozulan yüzeysel su kalitesinin iyileştirilmesi için alınabilecek önlemler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, geothermal energy is on the agenda as a clean and renewable energy resource. However, with its high dissolved constituents and thermal content, geothermal fluid is known to have significant impacts on surface water quality when disposed in an uncontrolled manner. In parallel to the developing geothermal energy applications in our country, many sites experience problems associated with waste geothermal fluid disposal. One of the best examples of these sites is located in Simav region. The waste geothermal fluid originating from three locations (Eynal, Çitgöl and Nasa) in the area is found to cause significant thermal and chemical contamination. Particularly, the uncontrolled discharge of geothermal fluid that is rich in arsenic, boron, lithium and other parameters into surface water resources of the area influences other potential uses of these resources. The effect of these discharges on the water quality of Simav Creek is assessed by a one-dimensional mathematical model (QUAL2K). The dispersion of contamination was assessed under different system conditions. As a result of model calibration studies, a considerably satisfactory similarity was achieved between the model estimates and the observed values. The calibrated model was then used to analyze the potential mitigation measures to improve the degraded water quality in Simav Creek.