Historical trends of heavy metals in sediment from Izmir Bay
İzmir Körfezi sedimentlerinde ağır metallerin zaman içindeki değişimi
- Tez No: 410544
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KONTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Biyoakümülasyonlarının ciddi bir çevresel ve ekolojik sorun olmasından dolayı, denizel sedimanlarda ağır metal kirliliğinin belirlenmesi son yıllarda yaygın ve önemli bir çalışma haline gelmiştir. Çalışma alanı olan İzmir Körfezi, Akdeniz'in en büyük doğal körfezlerinden biri, yoğun nüfuslu bir şehirle çevrelenmiş olup; limandaki faaliyetlerin sıklığı, endüstriyel, evsel ve tarımsal atıkların körfeze boşaltılması kirliliğe neden olmuştur. Bu çalışmada genel olarak, İzmir Körfezi'nin yedi farklı bölgesinden alınan karot örneklerinde ağır metallerin kaynağı, dağılımları ve derinlikle değişimlerinin araştırılması hedef alınmıştır. Karot örnekleri, Mayıs 2013 tarihinde R.V.K Piri Reis ile çıkılan seferde toplanmış ve ağır metal analizleri mikrodalga çözünürleştirme işleminden sonra AAS ve ICP-MS teknikleriyle tayin edilmiştir. Zenginleşme faktörleri alüminyum normalizasyonu ile ağır metal kirliliğinin belirlenmesi ve sınıflandırılması ise kirlilik faktörü, jeoakümülasyon indeksi, TEL-PEL değerleri ve SQG kriterlerinden yararlanarak yapılmıştır. Ayrıca, sediman örneklerinin tane boyu dağılımları, toplam organik madde içerikleri ve bunların ağır metal adsorpsiyonu ile ilişkileri de araştırılmıştır. Ağır metal konsantrasyonlarının örnekleme istasyonları ve karot derinlikleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları belirlemek amacıyla istatistiksel analizler (ANOVA, PCA Analizi) gerçekleştirilmiştir. Metal konsantrasyonlarının dış körfezden iç körfeze doğru arttığı görülmüştür. Dış körfez (istasyon 6, 8 ve 25) kirletilmemiş, istasyon 11 (kurşun ve bakır) ve orta körfez (istasyon 22, cıva, kadmiyum, bakır ve kalay bakımından) orta derecede kirletilmiş olarak tanımlanmıştır. İç körfez bakır, cıva, kurşun, kadmiyum, krom ve çinko metalleri bakımından aşırı kirletilmiş olarak bulunmuş; ağır metal seviyelerinin yüzeye doğru azalma eğiliminde olduğu görülmüştür. Nikel, krom, arsenik, selenyum ve çinko konsantrasyonlarının tüm istasyonlarda yüksek olmasının litojenik kaynaklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Through their bioaccumulation was a serious environmental and ecological problem, assessment of heavy metal contamination in marine sediments have become common and important in recent years. The study area İzmir Bay, one of the greatest natural bays of Mediterranean, was surrounded by a densely populated city. The heavy traffic of the harbor, industrial, domestic and agricultural wastes cause pollution of the bay and the present study mainly aims to determine the origin, distribution and variations with depth of heavy metals in sediments taken from seven regions of İzmir Bay. Sediment core samples were collected on March 2013 during the cruise of R.V.K. Piri Reis, and total metal contents were determined by AAS and ICP-MS techniques after microwave acid digestion. Enrichment factor was evaluated with aluminum normalization, and assessment of metal contamination was made by using contamination factor, geoaccumulation index, TEL-PEL values and Sediment Quality Guidelines criteria. Grain size distribution, total organic matter content of sediment samples and their relationships between the adsorption of heavy metals were also investigated. In order to determine the similarities and differences among the sampling stations and depths along the core in terms of heavy metal concentrations, statistical analyses (ANOVA, PCA Analysis) were performed. It was established that concentrations of metals increased from outer bay towards inner bay. Outer bay (stations 6, 8 and 25) was described as non-polluted, station 11 (for lead and copper) and middle bay (station 22, for mercury, cadmium, copper and tin) was described as moderately polluted. Inner bay was defined as heavily polluted for copper, mercury, lead, tin, cadmium and zinc, and metal pollution seems to decrease compared to past years. The reason of high levels of nickel, chromium, arsenic, selenium and zinc in all stations, was due to lithogenic sources of the region.