The investigation of the effects of value of time and reliability on the use of public transportation
Güvenilirlik ve zaman değerinin toplu ulaşım kulanımı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 410557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZUYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Güvenilirlik ölçümleri genel olarak toplu taşıma sistemlerinin hizmet kalitesini değerlendirmek için kullanılır. Güvenilirliğin tanımı, yolculuk süresi güvenilirliğine, bekleme süresi güvenilirliğine, varış zamanı güvenilirliğine ve duraklara“m”dakikadan daha az gecikme ile varış olasılığına bağlıdır. Yapılan çalışmalar güvenilirliğin yolcuların tür seçimlerini de etkileyebildiğini göstermektedir. Ayrıca, güvensizlik toplu taşımanın özel araçlarla olan rekabetinin düşük seviyede olmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, güvenilirlik sadece gerçek yolculuk zamanının bir fonksiyonu olarak ölçülmüştür. Her bir durak için otobüs varış zamanı alınmış ve çalışma sahasındaki her bir durak için güvenilirlik hesaplanmıştır. Daha sonra, durakların güvenilirlikleri çalışma sahasındaki 57 bölgeyi temsil edecek şekilde dönüştürülmüştür. Zaman değerinin tahmini, 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanan hane halkı ulaşım anketi verilerini modellemek için SPSS yazılımı kullanılarak, Becker (1965) modeli ile yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada her bölge için ortalama gelir ve gelişmişlik seviyesi de yer bulmuştur. Daha sonra, bu farklı değişkenler ve sağlanan İzmir ilindeki belirli bir bölgede 3 aylık toplu taşıma akıllı kart (kentkart) kullanımı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Hesaplamalar İzmir halkının belediye otobüsüne binmeyi ya da daha sonraki seferi beklemeyi diğer ulaşım modu tercih ettiklerini göstermektedir. Güvenilirlik ölçümleri toplu taşıma kullanımının tüketimini etkilememektedir. Başka bir deyişle, güvenilirlik ölçümleri düşük de olsa ve yolcuların ihtiyaçlarını karşılamasa da toplu taşıma servislerinin kullanımı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reliability measures are typically used to evaluate the service quality of public transport systems. A definition of reliability is based on the analysis of the travel time reliability, waiting time reliability, arrival time reliability and probability of arriving to the stops with delay no more“m”minutes. Studies show that reliability can affect the passengers' mode choice. Moreover, the unreliability contributes to the low level of public transport competition with the privet vehicles. The importance of this study is to show the effects of value of time (VOT) and reliability measures on the public transport smart card use, which forces the transit operators to make more reliable services. In this thesis, reliability has been measured as a function of real travel time only. The bus arrival time on each stop has been taken and then reliability has calculated for each bus stop in the study area. After this, stops reliability has been converted to represent the 57 districts in the study area. Becker's (1965) model has been used to predict value of time, by using SPSS software to model the household travel survey dataset which it had been collected in 2007 by Izmir Municipality. Also, average income and development level for each district had taken a place in this study. Thereafter, the relations between these different variables and public transport smart card use of three months for a specified zone in İzmir/ Turkey have been examined. Calculations show that people of Izmir prefer to take public transport bus or to wait the next service than use other mode. Reliability measures do not affect the consuming of public transport use. In other words, the boarding on public transport services increase even if the reliability measures are low and do not satisfy the passengers' needs (travel time).