Sürdürülebilir konut yapılarında pasif sistemlerin kullanılan teknikler açısından irdelenmesi; İzmir ili için bir uygulama önerisi
Examination of passive systems in sustainable residental buildings in terms of techniques used; an application for Izmir
- Tez No: 410558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
“Sürdürülebilir Konut Yapılarında Pasif Sistemlerin Kullanılan Teknikler Açısından İrdelenmesi; İzmir İli İçin Bir Uygulama Önerisi”konulu çalışma, Giriş, Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Mimari, Sürdürülebilir Yapılarda Pasif Sistem Çözümleri, Sürdürülebilir Yapılarda Kullanılan Pasif Sistemlerin Konut Örnekleri Üzerinden İrdelenmesi, Sonuç ve Model Önerisi olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmanın yöntemi anlatılmaktadır. İkinci bölümde; 'Sürdürülebilirlik' ve 'Sürdürülebilir Mimari' kavramları açıklanmıştır. Kaynak yönetimi ve korunumu, yapının yaşam döngüsü, insan için tasarım kavramlarının yer aldığı 'Sürdürülebilir Mimaride İlkeler' ele alınıp incelenmiş, ayrıca tarihi süreç içerisinde 'Sürdürülebilir Mimarlık Örnekleri''nden literatürde önemli olarak ifade edilenler incelenmiştir. Üçüncü bölümde; mimaride pasif sistemler, yapı formu, yer seçimi ve yönlenme, yapı kabuğu ve fiziksel özellikleri, güneş kontrol sistemleri ve doğal aydınlatma, doğal havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemleri ele alınarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde; dünyada, son yıllarda inşa edilmiş ve Pasif Ev kriterlerine uygun, ılıman iklimli bölgelerde yer alan altı örnek, çalışma kapsamı içerisine alınmıştır. Konkol Residance, Loblolly House, Rauch House, Denby Dale House, The Larch House, Camden Passivhaus yapıları seçilmiştir. Seçilen bu örneklerde, sürdürülebilirlik ve yapının pasif özellikleri irdelenmiştir. Son olarak 'Sonuç' bölümünde, çalışmanın teorik kısmında ortaya konan kavram ve bilgilerin genel değerlendirmesi yapılmış olup, mimaride sürdürülebilirliğin taşıdığı önem ortaya konmuş, çalışma kapsamında ele alınıp incelenen yapı örneklerinin karşılaştırmalı olarak irdelenmesi yapılmıştır. Ayrıca Ege Bölgesi için uygun olabileceği düşünülen, pasif sistemler barındıran bir model önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study with the title of“ Examination of passive systems in sustainable residental buildings in terms of techniques used; An application for Izmir”is composed of five parts named Introduction, Sustainability and Sustainable Architecture, Passive System Solutions in Sustainable Buildings, Examination of Passive Systems used in Sustainable Buildings through Residental Buildings, Conclusion and Model Suggestion. In the first chapter; purpose, scope and method of the study is explained. In the second chapter; 'Sustainability' and 'Sustainable Architecture' concepts are described. 'Principles of Sustainable Architecture' is examined which contains management and conservation of sources, life cycle of building, design for human concepts, additionally 'Sustainable Architecture case-studies' which are accepted as important in the literature are examined. In the third chapter, passive systems in architecture, building form location selection and orientation, building shell and its physical properties, solar control systems and natural lighting, natural ventilation, heating and cooling systems are examined. In the fourth chapter; six case-studies that were constructed recently, are located in temperate climate regions and meet the criteria of Passive Houses are examined in the study. These six houses are; Konkol Residance, Loblolly House, Rauch House, Denby Dale House, The Larch House and Camden Passivhaus are choosen. Sustainability and passive properties of these case-studies are examined. Finally in the 'Conclusion' chapter, concepts and informations which are put forward in the theoretical part of the study are evaluated and the importance of sustainability in architecture is put forward, also case-studies examined in the study are compared. Additionally model suggestion containing passive systems; which is thought to be suitable for Aegeon Region is developed.