Aliağa (İzmir) endüstri bölgesinde topraktaki ağır metal kirliliğinin manyetik duyarlılık ölçümleriyle belirlenmesi
Determination of heavy metal contamination in the topsoils in Aliağa (Izmir) industrial region with magnetic susceptibility measurements
  1. Tez No: 410564
  2. Yazar: DİLAN KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde sanayinin gelişmesiyle birlikte çevreye verdiği kirlilik günden güne artmaktadır. Özellikle fabrikaların yaydığı birçok zararlı parçacıklar, insan sağlığına çok zarar veren ağır metaller, ciddi bir toprak kirliliğine yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sanayi bölgesindeki fabrikalardan ve diğer tesislerden yayılan ağır metallerin toprakta oluşturduğu kirliliğin ve verdiği zararın araştırılmasıdır. Bu kapsamda, İzmir ili Aliağa ilçesinde bulunan endüstri bölgesinde arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Aliağa endüstri bölgesinde manyetik duyarlılık (MS) ölçümleri kullanılarak ağır metallerin neden olduğu toprak üstü kirlilik üzerine araştırma yapılmıştır. Bartington firması tarafından üretilmiş olan MS2E yüksek çözünürlüklü manyetik duyarlılık cihazı kullanılarak, farklı üç bölgede kirlilik araştırması yapılmıştır. Her iki alanda da beklenen ortalama değerler 0-50 arasında iken bulunan değerler 10 ve 20 kat daha yüksek değerlerdir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution which is caused by industry increases with development of industry day by day. Especially hazardous particules including heavy metals are spread by industral plants cause health diseases on people and result with soil pollution. Main aim of this study is searching about heavy metals cause soil pollution and give damages to soil that are bruited by factories in industial zone and other plants. Field studies were carried out in an industrial zone in Aliağa district of İzmir. In Aliaga Industry Zone, the research about heavy metals cause pollution on the soil is done by applying measurements of magnetic susceptibility. Pollution research is done in two different zones with high resolution device is produced by Bartington Company. High measurements reach to 10 and 20 times are determined while the expected average values are 0-50 both in two zone