Robust methods for comparing k independent groups
K bağımsız grubu karşılaştırmak için dayanıklı metotlar
- Tez No: 410563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH FIRAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İkiden fazla grup karşılaştırmalarında en çok bilinen yöntem ANOVA-F testtir. Ancak, ANOVA-F test varsayımları ihlal edildiğinde yanıltıcı sonuçlar verebilir. Bu durumlarda, iyi sonuçlar alabilmek için, ANOVA-F test yerine dayanıklı yöntemler belirlenen 1. Tip hatalarına ve güç değerlerine gore tercih edilebilir. Bu çalışmada, sekiz farklı yöntem normalliğin ve homojen varyanslılığın ihlal edildiği ve edilmediği, örneklem genişliğinin eşit alındığı ve alınmadığı durumlar altında gerçekleşen 1. Tip hata oranlarına göre karşılaştırılmışlardır. Bu çalışmada dayanıklı kestiricilere sahip olmayan yöntemler; ANOVA-F test, Kruskal-Wallis test ve Welch'in heteroscedastic F testi iken dayanıklı kestiricilere sahip olan yöntemler; budanmış ortalama ile Welch'in heteroscedastic F testi, budanmış ortalama ve bootstrap-t ile Welch'in heteroscedastic F testi, Box yöntemi, McKean-Schrader standart hata kestirimi ile ortanca karşılaştırılması için bir yöntem ve Schrader ve Hettmansperger yöntemidir. Bir benzetim çalışması ile bu yöntemlere ait 1. Tip hatalar hesaplandıktan sonra, Bradley'nin daayanıklılık limitlerine gore 1. Tip hata kontrolünü sağlayan en iyi dört yöntem için bir de güç değerleri hesaplanmıştır. Tüm sonuçlara göre, varsayım ihlallerinin olduğu durumda budanmış ortalama ile Welch'in heteroscedastic F testi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ANOVA-F test is the best known method for comparing more than two groups. However, ANOVA-F test can give misleading results when the underlying assumptions of the method are violated. In these circumstances, robust methods instead of ANOVA-F test can be preferred to get satisfying results in terms of nominal Type I error and power. In this study, eight different methods are compared by using their Type I errors under different settings comprised of normality, non-normality, homoscedasticity, heteroscedasticity, equal sample sizes and unequal sample sizes. The methods without robust estimators are ANOVA-F test, Kruskal-Wallis test and Welch's Heteroscedastic F test while the methods with robust estimators are Welch's heteroscedastic F test with trimmed mean, Welch's heteroscedastic F test with trimmed mean and bootstrap-t, Box method, a method for comparing medians with McKean-Schrader estimate of standard error and Schrader and Hettmansperger method. After calculating Type I error rates of the methods by using a simulation study, powers are calculated for the four best methods which controlled the Type I error rate within Bradley's robustness limits. Welch's heteroscedastic F test with trimmed mean can be higly recommended to avoid the problems of assumption violation.