Çimento esaslı kompozitlerde donma-çözülme etkisinin çelik lif-matris aderansına etkisinin incelenmesi
The effect of freeze-thawing on steel fiber-matrix bond characteristics of cement based composites
- Tez No: 410574
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Atmosfer etkilerine açık olan beton binaların çıplak kalacak yüzleri, köprü kirişleri, barajlar, beton yol döşemeleri, hava alanı pistleri gibi elemanlarda donmaya dayanıklılık şartı aranır. Don etkisindeki suya doymuş betonda, kapiler boşluklardaki su donar ve genleşir. Yeniden donma olayı sonunda, bu genleşme miktarı kümülatif olarak artar. Betonda oluşan gerilmelerin mertebesi betonun çekme dayanımını aştığı takdirde çatlama, ufalanma, kabuk atma şeklinde bozulmalar görülür. Bu çalışmada; reaktif pudra betonu (RPB), normal beton ve harç karışımlarında lif-matris aderans özellikleri çekip çıkarma deneyi ile (çekip-çıkarma) belirlenmiş ve aderans dayanımı üzerine donma-çözülmenin etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, agrega maksimum tane çapının, kimyasal katkıların, su/bağlayıcı oranının, çelik lifin ve kür koşullarının aderans ve mekanik özellikler üzerine etkileri incelenmiştir. Donma-çözülme çevrimi geçiren numuneler ile kontrol numunelerinin lif-matris aderans dayanımı ve mekanik özellikleri kıyaslanmış ve donma-çözülmenin aderans davranışına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Frost resistance is required for the concrete and reinforced concrete elements such as girder bridges, dams, concrete paving and airport runways in cold climatic zones. The water in the capillary pores of water-saturated concrete freezes and expands when subjected to frost effect. The expansion amount at the end of re-freezing cumulatively increases. If the stress caused by expansion exceeds the tensile strength of concrete, deterioration effects such as cracking, disintegration and spalling are occurred in concrete. In this study; fiber-matrix bond behavior of reactive powder concrete (RPC), normal concrete and mortar were studied with pull-out test method. Freeze-thaw effect on fiber-matrix bond was also investigated. The effect of maximum aggregate diameter, chemical admixtures, water/binder ratio, steel fiber and curing conditions on bond strength were determined. The fiber-matrix bond strength and mechanical properties of samples were compared after freeze-thaw cycles and the effect of freeze-thawing on bond behavior is investigated.